Filistin

Ramazan’ın başlangıcından beri 100 Filistinli tutuklandı

Filistinli esirler konusuyla özel olarak ilgilenen Filistin İnsan Hakları Merkezi’nin yaptığı açıklamaya göre Ramazan’ın başlangıcından beri 100 Filistinli tutuklandı. Tutuklananların arasında 18 çocuk, 4 bayan bulunuyor.

Filistin Esir Araştırmaları Merkezi de bugün (16 Mayıs Perşembe) yaptığı açıklamada da işgal güçlerinin Filistin bölgelerine özellikle de Batı Yaka şehirlerine, köylerine ve Kudüs’e yönelik baskınlarına Ramazan ayında da devam ettiği, bu baskınlarda evlere girerek aramalar yaptığı dile getirildi. Tutuklananlar arasında kadınların, çocukların, özgürleştirilmiş eski esirlerin, balıkçıların ve Filistin halkının farklı kesimlerinden daha başka kişilerin bulunduğu ifade edildi.

Filistin İnsan Hakları Merkezi tutuklananların en küçük yaşlısının henüz 9 yaşından küçük olan ve El-Halil’in Şehitler Caddesi’nde tutuklanan Musa Ramazan olduğunu dile getirdi.

Ramazan ayında Gazze bölgesinde de beş tutuklamanın gerçekleştirildiği ve tutuklananlardan üçünün balıkçı olduğu ifade edildi. Kardeş olan bu balıkçıların Gazze kıyısına yakın bölgede balık tuttukları sırada tutuklandıkları belirtildi. Verilen bilgilere göre iki Gazzeli genç de sınır tellerini geçmeleri sebebiyle tutuklandı.

Batı Yaka’nın El-Ağvar bölgelerinde Filistinli ailelerin tasfiye edilmesi olayını izlemelerinden dolayı 7 gazeteci ve bir insan hakları aktivisti tutuklandı. Bu kişiler daha sonra serbest bırakıldı.

İşgal zindanlarında halen 5700 esir bulunuyor. Bunlardan 700 kişinin hasta, 48 kişinin kadın, 230 kişinin 18 yaşın altında çocuk, 500 kişinin herhangi bir yargılamaya tabi tutulmayan idari tutuklu olduğu belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı