FilistinGenel

Refah kapısı’nın idaresi Hamas’ta

Mahmud Abbas başkanlığındaki Filistin Özerk Teşkilatı’na bağlı Sivil İşler Heyeti, Refah Kapısı’nda görevli memurların geri çekildiğini açıkladı.
Heyet, bu sabahtan itibaren yürürlüğe girecek kararın gerekçesinin İslami Direniş Hareketi (Hamas)’ın uygulamaları olduğunu ileri sürdü.
Sivil İşler Heyeti, dün akşam konuyla ilgili yayınladığı bildiride, kararın son gelişmelerin ardından alındığını ifade etti.
Kapının idaresinin teslim alınmasından bu yana Hamas’ın sürekli engeller çıkardığını öne süren Sivil İşler Heyeti, Hamas’ın bölünmüşlük halinin devamında ısrar ettiğini ileri sürdü.
Bu arada, Filistinli gruplar Filistin Özerk Teşkilatı’nın memurlarını Refah Kapısı’ndan çekmesine tepki gösterip, kararın Gazze Şeridi’ne karşı atılmış bir adım olduğunu söyledi.
İslami Cihad Hareketi dün akşam konuyla ilgili yayınladığı bildiride, kararın siyasi olduğunu ve Filistin Özerk Teşkilatı’nın bu kararla Gazze halkının ihtiyaçlarını siyasi çekişmelere alet ettiğini ve bunun kabul edilemez olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu