FilistinGenel

Refah sınırı, Fetih ve Hamas’ın yeni ihtilaf konuları

Gazze şeridi ve Mısır sınırında bulunan Refah sınırı kapısı özellikle Filistinliler için büyük önem taşıyor. Siyonist rejim 2007 yılından beri Gazze şeridine sıkı ambargo ve kuşatma uyguluyor. Bu şartlarda Refah sınır kapısı Gazze şeridinin dünya ile tek bağlantı kapısı, ilaç ve gıda maddelerinin Gazze’ye girişi için geriye kalan tek yoldur. Buna rağmen Mısır yönetimi temmuz 2013’tan beri Refah sınır kapısını kapatmıştır ve bu konu bizzat Gazze’de yaşayan yaklaşık 2 milyon insana baskıların artması ve 400 kilometre karelik bir alanda insani facianın şekillenmesine sebep olmuştur.
Gazze halkına baskı uygulayan 3. Taraf, Filistin özerk teşkilatıdır. Özerk teşkilat İslami direniş hareketi Hamas ile siyasi ihtilaflar nedeni ile Gazze şeridinde yaşayan Filistinlilere yaptırım ve cezalandırma politikası izlerken pratikte bu insanlara baskı uygulamak için korsan İsrail rejimi ve Mısır hükümeti ile beraber hareket etmektedir.
Siyonist rejim yorumcularından Umeyre Has, İsrail basınından Haaretz gazetesinde mart 2017’de yayınlanan makalesinde Filistin özerk teşkilatın İsrail güvenliğine bağlı olduğunu açıkça belirtti. Siyonist yorumcu, Hamas ve Fetih arasındaki ihtilaf ile ilgili görüşü ise dikkat çekicidir.
Hali hazırda Hamas ve Fetih hareketi arasında ihtilaflar Refah sınır kapısı eksenliğinde yoğunlaşmıştır. Eylül 2017’de ve Mısır yönetimin arabuluculuğu ile varılan anlaşma uyarınca Hamas hareketi Refah sınır kapısının kontrolünü Filistin özerk teşkilata devredince özerk teşkilata bağlı bir çok personel kapıda göreve başladı.
Şimdi ise Gazze şeridinde kamu çalışanların maaşlarının ödenmemesi gibi konular özerk teşkilatı çalışanlarından bazıları ve yarıca teşkilata bağlı Refah kapısı Gazze’deki bazı ofislerinin saldırıya uğramasına sebep oldu. Hamas Gazze yönetimini Filistin özerk teşkilata devretmesine rağmen özerk teşkilat eylül 2017’de varılan anlaşmayı bile ihlal ederek arada bir çeşitli bahanelerle İslami direniş hareketi Hamas’a suçlamalar yöneltiyor.
Mahmud Abbas başkanlığındaki Filistin Özerk Teşkilatı’na bağlı Sivil İşler Heyeti, Refah Kapısı’nda görevli memurların geri çekildiğini açıkladı. Filistinli gruplar Filistin Özerk Teşkilatı’nın memurlarını Refah Kapısı’ndan çekmesine tepki göstererek, kararın Gazze Şeridi’ne karşı atılmış bir adım olduğunu söyledi.
İslami Cihad Hareketi konuyla ilgili yayınladığı bildiride, kararın siyasi olduğunu ve Filistin Özerk Teşkilatı’nın bu kararla Gazze halkının ihtiyaçlarını siyasi çekişmelere alet ettiğini ve bunun kabul edilemez olduğunu söyledi.
Siyonist basından İsrail Times bir haberde Filistin özerk teşkilatının bu kararının Refah sınır kapısının kapatılma ihtimalini arttırdığını, Filistin özerk teşkilatının kararına karşı Mısır’ın da geçiş kapısını kapatabileceğini yazdı.
Filistin özerk teşkilatı, Siyonist rejimin Amerika yönetimi yardımları ve destekleri ile bir yandan Filistin topraklarını işgal etmeye devam ettiği ve diğer yandan Filistin halkının şimdiye kadar 250’den fazla şehit ve 26 binden fazla yaralı verdiği barışçıl geri dönüş gösterilerini kana buladığı bir dönemde Hamas ile ihtilaflarını körüklemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu