Suriye Dostları

Reisi: Amerika uluslararası mahkemelerde yargılanmalı

İran Yargı Erki Başkanı Seyyid İbrahim Reisi, Amerika insan hakları iddialarına rağmen en temel insan haklarını ihlal eden devlet olarak uluslararası mahkemelerde yargılanması gerektiğini belirtti.

Salı günü Tahran’da bir törende yaptığı konuşmada Amerika’nın çeşitli kentlerinde düzenlenen protesto eylemlerine temas eden Yargı Erki Başkanı Reisi, ABD polisinin bir siyahiye karşı tavrı, Amerika’nın maskesiz yüzünü ortaya koyduğunu belirtti.

Bugün insan hakları iddiasında bulunan çevrelerin Amerika’da en temel insan haklarının yok edilmesinin karşısında sessiz kaldıklarını belirten Reisi, Amerika’da sadece renkli derililer söz konusu olmadığını, bu ülkede ırkçılık sistematik hale geldiğini kaydetti.

Amerika’da geçen Pazartesi günü beyaz bir polisin 46 yaşındaki siyahi vatandaş George Floyd’u Minneapolis kentinde öldürdü. Bu gelişmenin ardından Amerika’nın birçok kentinde beyaz ırkçı polisin cinayeti protesto edilmeye başlandı.

Bu arada ABD Başkanı Donald Trump Floyd’un katledilmesini protesto edenleri bir avuç serseri niteleyerek ABD polisi ve askerlerin hedefi olacakları tehdidini savurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu