GenelSuriye Düşmanları

Resmi itiraf: Suriyeli muhalifleri CIA Türkiye’de organize ediyor

New York Times: Silahların finansmanı Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan

ABD’de yarı resmi gazete sayılan New York Times resmi kaynaklara dayandırdığı haberinde CIA’nin Türkiye’nin güney illerinde Suriyeli muhalifleri organize ettiğini bildirdi.

New York Times gazetesinde yer alan habere gere, Suriyeli muhaliflere yönelik silah sevkıyatının Türkiye’nin güney illerinde faaliyet yürüten CIA ajanları tarafından finanse ediliyor. Daha önce farklı kaynaklardan basına yansıyan bilgiler üzerinden kamuoyunda gündeme gelse de, bu haberde iddialar ilk kez ABD’li resmi ağızlardan kabul edilmiş durumda.

New York Times, “üst düzey ABD’li yetkililer ve Arap istihbarat subaylarına” dayandırdığı haberinde, söz konusu faaliyetlerin mali kaynağının Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye olduğunu belirtilirken, silahların sınırdan Müslüman Kardeşlerin de aralarında bulunduğu gizli bir şebeke kullanılarak geçirildiği bildirdi. Haberderde muhaliflere CIA aracılığıyla otomatik tüfek, tanksavar ve diğer bazı başka silahların verildiği belirtildi.

Haberde ayrıca Türkiye’de söz konusu faaliyetleri yürüten CIA yetkililerinin Suriye’deki muhalefetin yapısını incelediği ve hangi grupların destekleneceğine karar verdiğine ve bu çalışma kapsamında yeni kaynaklar yaratılmaya çalışıldığına da dikkat çekildi. Haberde bir Arap istihbarat yetkilisinin şu sözlerine yer verildi: “CIA görevlileri burada bulunuyor ve hem yeni kaynak hem de kendilerine çalışacak yeni kişiler bulmaya çalışıyor.”

NYT’nin haberinde ABD yönetiminin muhaliflere ek destek sunmak için alternatifler üzerinde çalışma yaptığına da dikkat çekildi. Bunlar arasında, Suriye ordu birliklerinin ve askeri hedeflerinin konumlarını gösteren uydu görüntüleri yer alıyor. Üzerinde çalışma yapılan bir diğer konu ise Suriyeli muhaliflerin kendi istihbarat örgütünü kurma çalışmalarına destek verilmesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı