Genel

Reuters, Suriye’nin Dera kentinde yaşam seyrini gözlemledi

Reuters Haber Ajansı ve Kanalından bir basın ekibi dün Lübnanlı Gazeteci Meryem Karuni başkanlığında Dera Kentinin bir kısım semt ve caddelerini dolaşarak, 18 Mart 2011 tarihinden beri sabotaj ve kaos eylemleri neticesinde zarar gören bir çok kurum ve yeri inceledi.

Basın ekibi Dera İl Emniyet Müdürü Muhammed Edip el-Asad ile bir araya gelerek; Dera’da yaşanan olaylar hakkında bilgi aldı.

İl Emniyet Müdürü Asad; Dera’da gösterilerin haklı taleplerden kaos, kundaklama, sabotaj eylemlerine dönüştüğünü, bir çok özel ve kamu kurumunun hedef alındığını, polis karakollarına saldırıların yapıldığını söyledi.

Asad; asayiş ve güvenlik güçlerinin yanı sıra ordu ve masum sivil vatandaşlara saldırıldığını, öldürülüp naaşlarının tenkil edildiğini ifade ederek; reform isteyen birinin başkalarına saldırmaması ve ülkeyi yıkmaya çalışmaması gerektiğini belirtti.

Dera ilinde 400’den fazla okulun kundaklama, yağmalama ve hırsızlık eylemlerine maruz kaldığını açıklayan Dera İl Emniyet Müdürü; Dera iline büyük miktarlarda silah ve paranın girdiğini, silahlı teröristlerin özellikle kırsal bölgelerde geniş çapta yayıldıklarını söyledi.

Asad; Dera ahalisinin büyük çoğunluğunun Suriye ve halkını hedef alan komplonun boyutlarını idrak ettiklerine vurgu yaparak; komplonun batı tarafından hazırlandığını ve bir kısım bölge ülkelerinin yanı sıra Arap ülkeleri tarafından uygulamaya konulmaya çalışıldığını bildiklerine dikkat çekti. Dolayısıyla halkın büyük çoğunluğunun gösterilerden uzak durmaya çalıştığını, silah taşıyan bir çok kişinin silahını ilgili kurumlara teslim ettiğini ve ülkeyi yıkma yerine devletin kucağına dönmeyi tercih ettiklerine dikkat çekti.

Dera İl Emniyet Müdürü; Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad’ın son olarak onayladığı 2012/10 sayılı genel af yasasından çok sayıda kişinin faydalandığına işaret etti.

İl Emniyet Müdürüyle görüşmesi ardından Reuters basın heyeti; Dera kentinde terör eyleminden zarar gören bir çok yerin yanı sıra Ömeri Camisini de ziyaret etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı