Genel

Riabekov: Cenevre 2 konferansı İransız olmaz

Rusya dışişleri bakanı yardımcısı Sergei Riabekov, Cenevre 2 konferansını İran, Arabistan ve Mısır olmaksızın düzenleyemeyeceklerini açıkladı.

Rusya radyosuna demeç veren Riabekov, geçen yıl düzenlenen Cenevre 1 konferansı başarılı bir konferans olduğunu, ancak bir sonraki adım da Cenevre 2 konferansının düzenlenmesinden ibaret olduğunu, ancak bu konferansını İran, Arabistan ve Mısır olmaksızın düzenleyemeyeceklerini vurguladı.

Riabekov, batılı ortakları İran’ın Cenevre 2 konferansına katılmasına haksız yere karşı çıktıklarını ve bu isteklerini dayatmaya çalıştıklarını batılı ortakları İran bölge gelişmelerini olumsuz etkilediğini ileri sürdüklerini belirtti.

Arap Batı ittifakının Suriye’nin içişlerine müdahalelerini de sert bir dille eleştiren Riabekov, Cenevre 2 konferansında Suriye dışından Suriye milletine bir çözüm dayatılmasına kesinlikle karşı olduklarını ifade etti.

Rusya yetkilileri son haftalarda bir çok kez İran’ın bölgenin güçlü aktörü olarak Cenevre 2 konferansına katılmasını istedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı