GenelSuriye Dostları

Ruhani: ABD’nin müdahaleci askeri varlığı bölge sorunlarının kaynağıdır

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Tahran’ın sabit yaklaşımının her türlü çatışmadan uzak durmak ve bölge ve dünya genelinde barış ve istikrarı pekiştirmek olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bugün Tahran’da Uluslararası Parlamento Birliği Başkanı Gabriela Cuevas Barron’la yaptığı görüşmede, tek taraflılığın günümüz dünyasının en büyük sorunu olduğunu belirterek, ABD başta olmak üzere bazı ülkelerin tek taraflılığı ve diktatörlüğünün bölge ve dünyadaki birçok sorunun kaynağı olduğunu ifade etti.

ABD’nin nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilmesi ve İran’a karşı zalimce yaptırım uygulamasına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Ruhani, ABD’nin bugün İran milletine karşı ekonomik terörizmine başvurduğunu ve hatta bazen gıda ve ilaç malzemelerine bile yaptırım uyguladığını kaydetti.

ABD’nin müdahaleci askeri varlığını bölgede soruna neden olduğuna dikkat çeken Ruhani, Amerikan İHA’sının İran hava sahasını ihlal etmesinin ABD tarafından bölgede yeni gerilime yol açtığını ve Fars Körfezi ve Umman Denizi gibi önemli bir su kanalının güvenliğini tehdit ettiğini ifade ederek, tüm uluslararası örgütlerden ABD’nin bu ihlalci girişime uygun tepki göstermeleri gerektiğini belirtti.

ABD’nin Afganistan, Irak, Suriye ve Yemen’deki 17 yıllık müdahalelerine de değinen Ruhani, tüm bölgeler ve Fars Köfezi’nin güvenliğinin bölge ülkelerince temin edilmesi gerektiğini söyledi.

Uluslararası Parlamento Birliği Başkanı da, İran’ın dünyadaki münakaşaların çözümü ve çok taraflılığın yayılmasından önemli rolüne işaretle, dünyanın İran’ın işbirliği noktasındaki deneyiminden büyük ders aldığını vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı