GenelSuriye Dostları

Ruhani: Arabistan Yemen’e saldırıları durdurmalı

İslami İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Arabistan ve müttefiklerinin Yemen’e yönelik saldırılarının insani ve uluslararası ilkelere ve kanunlara aykırı olduğunu belirterek, ‘masum halka yönelik saldırılar tevil edilemez’ dedi.

Ruhani, dün Amerikan medyasının üst düzey yöneticileri ve muhabirlerle görüşmesinde yaptığı açıklamada, İran İslam Cumhuriyetinin Yemen’e saldırıların durdurulması gerektiği ve bu ülkeye insani yardımların yapılmasının zaruri olduğunu ve Yemenlilerin kendi aralarında müzakere etmeleri için gerekli ortamın hazırlanmasına vurgu yaparak, Yemen halkının geleceği konusunda kendilerinin karar vermesi gerektiğine inandığını söyledi.

İslami İran cumhurbaşkanı Ruhani, İran olarak bölge ülkelerinin sorunlarının çözümünde Tahran’dan talep ve yardımda bulunmaları durumunda çağrılarına her zaman destek vereceğini belirterek, bu doğrultuda İran’ın Irak ve Suriye’de terörizme karşı sözkonusu ülkelerin talebi üzerine işbirliği yaptığını hatırlattı.

Ruhani, Irak kürt bölgesi yönetiminin Irak’tan ayrılmak için referandum yapacak olmasına da temasla, ”böyle bir durum Irak’ta ve bütün bölgede barış ve güvenliği tehlikeye atacaktır” dedi.

İslami İran cumhurbaşkanı, bölge coğrafyasının değişmemesi gerektiğini belirterek, referandum girişiminin çatışmaların başlaması için ikinci bir girişim olacağını ama bu çatışmaların ne zaman sona ereceğinin ise bilinmediğini belirterek, referandumdan vazgeçilmesi çağrısında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı