Suriye Dostları

Ruhani: İran, İslam ülkeleriyle işbirliğine hazırdır

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İslam ülkeleri liderlerinin İslam ümmetinin hakkettiği yer ve konumu düşünmeleri gerektiğini belirterek, İran’ın Müslüman ülkeleriyle işbirliği yapmaya hazır olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bugün 2019 Kuala Lumpur Zirvesi çerçevesinde düzenlenen Kalkınma Öncelikleri ve Sorunlar konulu bir oturumda yatığı konuşmada, İran İslam Cumhuriyeti’nin diğer İslam ülkeleriyle işbirliğine hazır olduğunu vurguladı.

Tekfirci akımının İslam toplumu için cehalet, bağnazlık, kıyım ve yıkımın yayılmasından başka bir şey getirmediğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Ruhani, İslam’ın medeniyetler savaşı peşinde değil, İslam medeniyetinin tolerans gösterme ve barış içinde bir arada yaşama medeniyeti olduğunu vurguladı.

Ruhani, Batı modellerinin tam taklidi ve milli gelenekler ve dini inançların gözardı edilmesinin bazı İslam toplumunun ilerlemesine engel olduğunu esefle dile getirdi.

Ruhani ayrıca, İslam ülkelerinin bankacılık, finans, ileri teknolojiler, ticaret, turizm ve kültür gibi alanlarda da işbirliği yapabileceklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Ruhani sözlerinin devamında Müslüman toplumun yükselişi için “İslami Kalkınma Forumu”nun kurulması gerektiğini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı