GenelIrak Gerçekleri

Ruhani, İran ve Irak arasında anlaşmaların yürürlüğe girmesini temenni etti

İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran ve Irak arasında varılan anlaşmaların yürürlüğe girmesinin gerekli olduğunu belirterek, ”iki ülke ilişkilerinin gelişmesinin İran ve Irak halklarının isteği olduğunu’ söyledi.

Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih ile telefonda görüşen İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Irak’ta istikrar, birlik ve güvenliğin güçlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, dostane ilişkilerin derinleştirilmesini ve ortak anlaşmaları bir an evvel uygulamaya geçirilmesini istedi.

İki ülkenin bölgenin ve uluslararası hassas konularda benzer görüşlere sahip olduğunu ifade eden Ruhani, bölge ülkeleri ve İran ile Irak ilişkilerinde yakınlaşmalara şahit olunmasını istedi.

Irkçı İsrail’in Gazze’ye saldırılarına değinen Ruhani, her gün devam eden saldırılar karşısında İslam ülkelerinin daha çok faal olarak saldırılara engel olmalarını istedi.

Ruhani, Amerika’nın bölgeyi istikrarsızlığa sürükleyen uygulamalarına değinerek, bu uygulamaların bölgenin hatta Amerika’nın zararına olacağını söyledi.

Irak cumhurbaşkanı Berhem Salih de ülkesinin İran ile ilişkilerini geliştirmek istediğini belirterek, iki ülke anlaşmalarının uygulanmasına zemin hazırlamanın yapabilecekleri en ufak şey olacağını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı