GenelSuriye Dostları

Ruhani: Teröristleri destekleyen ülkeler terörle mücadele iddiasında olamaz

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, teröristleri destekleyen ülkelerin terörle mücadele iddiasında olamayacaklarını söyledi.
Pakistan Milli Meclis Başkanı Serdar Ayaz Sadık ile Tahran’da görüşen Ruhani, ‘’Terörizmle mücadele için oluşturulan sözde koalisyonlar bölge istikrar ve güvenliğine etki edemez. Taliban, IŞİD ve El Kaide gibi terörist guruplara yıllarca mali ve silah desteği veren ve hala vermeye devam ülkeler terörizmle mücadele iddiasında olamazlar’’ dedi.
Bölge ve İslam dünyası güvenliğinin önemli konu olduğunu vurgulayan Ruhani, ‘’Bize göre tüm ülkeler İslami görevleri ve iyi komşuluk esaslarına göre bölgeye kalıcı güvenliğin hakim kılması için çalışmalı. Bölge bugün terörizm belası ile boğuşmakta ve herkes bununla baş etmek için el ele vermeli’’ dedi.
İran ve Pakistan’ın kardeş ve komşu iki ülke olarak ortak menfaatlere sahip olduklarını vurgulayan Ruhani, iki ülkenin ilişkilerin gelişmesi ve yıllık 5 milyar dolar’lık ticaret hacminin gerçekleşmesine vurgu yaptı’’ dedi.
İki ülkenin mevcut kapasitelerini kullanmadıklarını ifade eden Ruhani, ‘’İran geçmiş 70 yıl zarfında her zaman Pakistan’ın yanında yer almıştı ve iki ülke yetkilileri arasındaki iletişin ilişkilerin güçlenip, genişlemesinde etkili olacaktır’’ dedi.
İran’ın Pakistan enerji ihtiyaçlarını karşılamaya hazır olduğunu ifade eden Ruhani, ‘’İran-Pakistan Barış Hattı Borusu İran topraklarında Pakistan sınırına kadar ulaşmıştır ve umarım Pakistan’da ciddi bir şekilde projenin tamamlanması için gerekenleri yapar’’ dedi.
İki ülke sınırlarındaki güvenliğin önemine vurgu yapan Ruhani, son aylarda sınırlarda sağlanan güvenliği kalıcı kılınması için çaba harcanmasını istedi.
Ayaz Sadık da Çabahar ve Guader limanları arasındaki işbirliğinin ilişkilerin gelişmesindeki önemine değinerek, Çin-Pakistan arasındaki oluşturulan yeni koridora İran’ın da bu koridora katılmasını istedi.
Yıllık 5 milyar dolar ticaret hacminin gerçekleşmesi için iki tarafın da çabasını isteyen Ayaz, ülkesinin Barış Boru Hattı projesinin tamamlamak istediğini söyledi.
Ayaz, ‘’Bölgede barış ve istikrar herkesin yararınadır, bugün terörizm özellikler Taliban ve IŞİD bölgede güçlenmekte ve işbirliğini geliştirerek bunlarla mücadele etmeliyiz’’ dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu