Suriye Dostları

Ruhani: Yaptırımların devam etmesi en temel insan haklarının çiğnenmesidir

İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, dün Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Amerika’nın İran aleyhinde ilaç ve gıda ürünlerine yönelik yaptırımlarının devam etmesinin en temel insan haklarının çiğnenmesi olduğunu bildirdi.

İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Amerika’nın korona ile mücadele veren İran’a karşı ilaç ve sağlık ürünleri ile gıda alanında yaptırımlarını sürdürmesinin  ilaç ve sağlık terörizminin açık ispatı olduğunu bildirdi.

Bu arada İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Avrupalılara hitaben yaptığı konuşmada, ’Bizde de korona virüsü var, sizde de. Bununla birlikte sizde olmayan ancak bizde daha kötü olan bir virüs var: ambargolar’ dedi.

Korona ile Mücadele ve Yönetim Ulusal Komitesi toplantısında konuşan Ruhani, ’Bizde ambargo virüsü varken buna korona virüsü de eklendi. Ama halkımız birbirlerine yardım ederek el ele tutuştu. Bu hastalığa karşı durumumuz nispeten iyi ve bazı ülkelere kıyasla daha iyidir’ diye belirtti.

Bilindiği gibi Amerika’nın İran’a yönelik yaptırımlarından dolayı İran İslam Cumhuriyeti kendi parasıyla ilaç ve sağlık malzemeleri ithal edemiyor. Bu durum ise İran’ın koronavirüs ile mücadelesini zorlaştırırken hastaların durumunu da daha vahim hale getiriyor.

Buna rağmen Amerikan yönetimi, İran aleyhindeki yaptırımların kaldırılması yönündeki talepleri ise reddetmenin ötesinde daha da arttırmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu