Genel

Ruhani’den Trump’ın tehdidine tepki: Hiçbir zaman büyük İran milletini tehdit etmeyiniz

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD başkanı Trump’ın İran’ın bazı merkezlerine yönelik saldırı tehdidini tekrarlamasına tepki göstererek, ”hiç bir zaman büyük İran milletini tehdit etmeyiniz” dedi.

Ruhani, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ‘’52 rakamına işaret edenler en iyisi 290 sayısı ve IR 655 uçuşunu de düşünsünler. Hiçbir zaman büyük İran milletini tehdit etmeyiniz.’’ diye yazdı.

Amerika 1988’de İran yolcu uçağını Amerikan savaş gemisinden attığı bir füzeyle vurmuş ve bu cinayette 66’sı çocuk 53’ü kadın olmak üzere 290 yolcu ve personel hayatını kaybetmişti.

ABD Başkanı Trump son günlerde İran’ın Amerikan üslerine saldırması durumunda vurmak üzere İran’a ait içlerinde kültürel miras mekanlar da dahil 52 hedefi belirlediklerini açıklamıştı.

Bu sözler sonrası İran Dışişleri Bakanı Zarif, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Donald Trump, cuma günü korkakça işlediği terörle, uluslararası hukuku tüm boyutlarıyla ihlal etmiştir. Şimdi uluslararası hukuku bir kez daha ihlal etmekle tehdit ediyor. Kültürel alanları hedef almak savaş suçudur.” değerlendirmesinde bulundu.

Amerikalı diplomatların uluslararası hukuka saygı göstermediklerine dikkati çeken Zarif, “ABD’nin Batı Asya’da sonu gelmiştir.” ifadesini kullandı.

İnsan Haklarını İzleme Örgütü, ABD Başkanı Trump’ın İran’ın önemli kültürel merkezlerine saldırı düzenleyeceği tehdidinin uygulanması durumunda savaş cinayeti olacağını bildirdi.

Kurumun internet sayfasında yapılan açıklamada, Amerikan yönetiminden her zaman uluslararası savaş kurallarına bağlı kalacağını ilan etmesi istedi.

BM İnsan Haklarını İzleme Örgütü Başkan Yardımcısı Andrea Prasow yaptığı açıklamada, ‘’ Trump açık şekilde İran kültürel varlıkları aleyhindeki tehditlerini geri almalı ve şeffaf şekilde savaş cinayeti emri vermeyeceği ilan etmeli. Amerika Savunma Bakanlığı da açık şekilde o ülkenin savaş kurallarına uyduklarını ilan etmeli.’’ dedi. Prasow, Trump tehditlerinin kendisinin savaş hukukunu dikkate almadığını gösterdiğini söyledi.

Savaş kuralları sivil hedeflere askeri amaçlarla saldırıları yasaklamaktadır. Kurallara göre halkın kültürel mirası için önemli olan mekanlar ve eşyalar hedef alınmamalıdır.

Savaş kurallarına göre, sivil hedeflere saldırı emri veren veya bu saldırılara eşlik eden kişiler savaş cinayeti işlemiş sayılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı