Genel

Rus senatör: Amerika Suriye konusunda marjinalleşti

Rus senatör Aleksey Pushkov, Tahran’da düzenlenen üçlü zirve toplantısının Amerika’nın Suriye krizinin çözümlenmesi sürecinde marjinalleştiğini gösterdiğini ifade etti.

Rus medyasının bildirdiğine göre Rusya federasyonu konseyi istihbarat işleri komisyonu başkanı Aleksey Pushkov, yaptığı twitter paylaşımında Amerika’nın Suriye krizinin çözümlenmesi sürecinde marjinalleştiğini, Washington’un Suriye yönetimini devirme yönündeki çabalarının hezimete uğradığını ifade etti.

Rus yetkili açıklamasının devamında Suriye’de barış garantörler olan ülkelerin Tahran’da düzenlediği zirve toplantısının Amerika’nın Suriye krizinin çözümlenmesi sürecinde ne denli marjinalleştiğini gösterdiğini söyledi.

Aleksey Pushkov, Amerika’nın Suriye yönetimini devirme cephesinde yenilgiye uğradığını ve şimdi de Suriye kaderini belirlemekte olan cephede yenilgiye uğramakta olduğunu belirtti.

Amerika’nın BM temsilcisi Nikki Haley Cuma akşamı BM güvenlik konseyinin İdlib durumuyla ilgili düzenlediği toplantıda yaptığı açıklamada, Rusya ve İran’ı Suriye’de sivilleri hedef almak istediği iddiasını ileri sürdü. Oysa bu iddialara rağmen, İran, Türkiye ve Rusya cumhurbaşkanları Tahran’da düzenlenen üçlü zirve toplantısında Suriye krizinin askeri yollardan çözümlenemeyeceği ve sadece siyasi süreç ve müzakerelerle çözümleneceğini ifade ettiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu