Genel

Rusya, Annan Planı kapsamında çözüme davet ediyor

Rusya Başkanı Vladimir Putin; Rusya’nın Suriye konusundaki tutumunu kesinlikle değiştirmeyeceğini belirterek, herkesi Suriyelilerin ideallerini gerçekleştirmede BM temsilcisi Kofi Annan planını ciddi bir şekilde desteklemeye çağırdı.

Almanya Başbakanı Angelina Merkel ile Berlin’de düzenlediği ortak basın toplantısında Başkan Putin; Suriye ve Rusya arasında tarihe dayalı güzel ilişkilerin bulunduğuna dikkat çekerek, Suriye’nin istikrarını, egemenliğini ve halkını desteklediklerini vurguladı. Putin Suriye’de güven ve istikrarın pekiştirilmesi için herkesin Annan planını desteklemesi gerektiğini ifade etti.

Annan planının başarısızlığı ve bu yöndeki çabalardan söz etmemenin gereğine işaret eden Putin; herkesin planı uygulamada destek sağlaması ve bu yönde etkin çabalarda bulunması öneminin altını çizdi.

Başkan Putin Almanya Başbakanı Merkel ile Rusya ve Almanya’nın yanında diğer ortakların da Annan planını desteklemelerine ilaveten şiddeti tırmandırmamaları konusunda anlaştıklarını belirtti.

Kendi tarafından Merkel; Almanya ve Rusya’nın Suriye’deki krize Annan planı kapsamında siyasi çözüm bulmaya çağrı yaptıklarını ifade etti.

Merkel; Suriye’deki krize siyasi çözüm bulmada Rusya ile Almanya arasında her hangi bir anlaşmazlığın bulunmadığını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu