Genel

Rusya, Çin ve Küba İnsan Hakları Komisyonunun Karar Metnini Reddetti

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov; Suriye’de yaşananların, siyasi ve diplomatik çözüm için Annan projesinin alternatifi bulunmadığını ortaya koyduğunu ifade etti.

Rusya Dışişleri Bakanlığının bugün yayınladığı beyanda Lavrov’un Annan ile bir telefon görüşmesi yaptığına işaret edilerek Annan projesinin bu süreçte diplomatik ve siyasi çözümü sağlamak amacıyla siyasi aktörlerin bir araya getirilmesi şeklinde somutlandığı kaydedildi.

Annan projesinin amacına ulaşması için Rusya’nın Suriye hükümeti ve muhalefet temsilcileri ile iletişim içerisinde olduğunu belirten Lavrov; Rusya’nın etki gücüne sahip devletlerin de bu yönde çalışma yürüteceğini umut ettiğini dile getirdi.

Lavrov; Moskova’nın Suriye’de yaşanan krizin çözüme ulaşması için uluslar arası çabaların düzenlenmesine ilişkin farklı yöntemleri tartışmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Öte yandan BM Temsilcisi Kofi Annan Suriye ile ilgili projesine desteği nedeniyle Rusya’ya teşekkürlerini sundu.

Rusya, Çin ve Küba İnsan Hakları Komisyonunun Karar Metnini Reddetti

Aynı çerçevede Rusya Dışişleri Bakanlığı; Rusya, Çin ve Küba’nın; Hula köyünde yaşanan katliamla ilgili sorumluluğu sadece Suriye hükümetine yükleyerek onu kınayan BM İnsan Hakları Komisyonunun Suriye ile ilgili özel toplantı kararına karşı ret oyu kullandıklarını beyan etti.

Rusya, Çin ve Küba’nın söz konusu kararı reddettiğini çünkü karar metninde bir dengesizlik ve taraflılık görüldüğünü belirten Bakanlık; karar metninin hiçbir somut temele dayanmadan Suriye’de yaşanan bütün katliamların sorumluluğunun Suriye hükümetine yüklendiğini, buna karşılık silahlı terör gruplarının işlediği bütün katliamların ve insan hakları ihlallerinin kınanmayarak görmezden gelindiğini dile getirdi.

BM İnsan Hakları Komisyonunun hazırlamış olduğu karar metninin bu komisyonun yetkilerini aştığını ve Güvenlik Konseyinin 27 Mayıs tarihinde yayınladığı basın açıklamasıyla çelişkili olduğunu ifade eden Bakanlık; Huvla köyünde yaşanan katliamın kimi devletler tarafından suiistimal edilerek Annan projesinin başarısızlığı için kullanılması konusunda Rusya’nın derin bir kaygı duyduğunu vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı