Genel

Rusya dışişleri bakanı İbrahimi ile görüştü

Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Birleşmiş Milletler Suriye özel temsilcisi El Ahdar İbrahimi, Suriye konusunu ele almak ve bölgesel gelişmeleri değerlendirmek üzere Mısır’ın başkenti Kahire’de üçlü bir toplantı gerçekleştirdi.

Yaklaşık 2 saat süren toplantının ardından basının karşısına çıkan Arabi, Lavrov ve İbrahimi, görüşme hakkında basına bilgi verdi.

Suriye krizinin çözümü konusunda Cenevre Anlaşması’nı adres gösteren Lavrov, Suriye’ye yönelik askeri bir müdahaleyi desteklemediğini yineledi.

Lavrov bir gazetecinin ”Suriye konusunda BM Güvenlik Konseyi’nin yeni bir kararına ihtiyaç var mı” şeklindeki sorusunu ”Cenevre Anlaşması var iken başka bir şeye gerek yok” diyerek cevapladı.

Tarafların ikna edilerek masaya oturması ve anlaşmaları gerektiğini ifade eden Lavrov, Suriye krizinin bölgenin istikrarı açısından önemli olduğunu kaydetti.

Sergey Lavrov, bazı ülkelerin sadece Suriye muhalefeti ile iletişim kurmasının doğru olmadığını belirterek bu durumun Suriye muhalefetini cesaretlendirdiğini dile getirdi.

İbrahimi ise akan kanın kimseyi sonuca götüremeyeceğini dile getirerek, siyasi çözümden yana olduklarını belirtti.

Görüştüğü tüm tarafların Cenevre Anlaşması’nı krizin çözümü olarak benimsediğini anlatan İbrahimi, ”Suriye krizinin etkileri Suriye sınırları içerisinde kalmaz” diye konuştu.

Arabi de Suriye’deki krizin sona ermesi için Arap Birliği’nin yoğun bir şekilde çalıştığını söyledi.

Arabi, Suriye’de akan kanın bir an önce durdurulması gerektiğini sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı