GenelSuriye Dostları

Rusya, Güvenlik konseyinde silah kaçakçılığına ilişkin soruşturma talep etti

Rusya Dışişleri Bakanlığı Resmi Sözcüsü Alexander Lukashevich; Rusya’nın uluslararası güvenlik konseyinde, Suriye’ye taşınması için Lübnan’a yapılan silah kaçakçılığına ilişkin haberlerde soruşturmanın yapılmasına çağrı yaptığını belirtti.

Lukashevich bugün düzenlediği basın toplantısında; Rusya’nın sonuç çıkarmada aceleci davranmadığını; fakat silah kaçakçılığının güvenlik konseyinin 1701 sayılı kararına kaba ihlaller teşkil etmesiyle bu bağlamda güvenlik konseyinde dakik bir soruşturmanın başlatılması gerektiğine vurgu yaptığını ifade etti.

Sadece uluslararası kararların ihlalinden söz edilmediğine işaret eden Lukashevich; aynı zamanda belirli güçlerin Suriye’de barışçıl çözüm planının hayata geçirilmesini sabote etmeye çalıştıklarından söz edildiğine dikkat çekti.

Lukashevich ülkesinin; Şam’ın Annan planını uygulamada ilerleme kaydettiği görüşünde olduğunu ifade ederek, Suriye’nin Annan planının sadece askeri maddelerini değil insani durumları ele alan maddelerini de uyguladığını söyledi.

Suriye’de şiddetin azaldığını ve bunu herkesin itiraf ettiğini söyleyen Lukashevich; bir ksıım güçlerin Annan planını sabote etmeye çalışmaları, provokasyon ve tırmandırma çabalarında bulunmaları nedeniyle durumların hala gergin olduğunu ifade etti.

Lukashevich; Suriye’nin şiddetli bir dizi patlamalara tanık olduğunu ve bu patlamalarda çok sayıda masum insanın kurban gittiğini hatırlatarak tüm bunların Kaide terör örgütü ve ve başka fanatik grupların varlıklarına kanıt teşkil ettiğini belirtti.

Bunlara ek olarak Suriye’deki terör faaliyetlerinin arkasına aleni olarak Annan planına bağlı olduklarını öne süren fakat pratikte ve illegalde bu planı sabote etmekle birlikte ülkeyi halk savaşına sürüklemek için ellerinden gelen her çabayı harcayan dış güçlerin bulunduğuna vurgu yapan Lukashevich; bu güçlerin teröristlere lojistik, maddi ve manevi destek vermeye devam etiklerini vurguladı.

Sözde Suriye dostları grubunun Abu Dabi’de düzenleyecekleri konferans konusunda ise Lukashevich; Suriye hükümetinin katılmaması nedeniyle Rusya’nın bu toplantılara katılmama kararı aldığını belirtti.

Lukashevich; egemen ve bağımsız bir ülke hükümetinin gıyabında o ülkenin ekonomik kalkınmasını tartışmanın mantıksız olduğunu ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı