Suriye Düşmanları

Rusya İran’a silah amborgosunun uzatılmasına karşı çıktı

Rusya’nın BM daimi temsilcisi Vasili Nebenzia, Amerika terör devletinin İran’a dayatılan silah ambargosunu uzatma çabalarını mantıksız niteledi

IRNA’nın haberine göre, Rusya’nın BM daimi temsilcisi Vasili Nebenzia Salı günü Amerika’nın Bercam nükleer anlaşması çerçevesinde İran’a dayatılan ve Ekim 2020’de sona ermesi gereken silah ambargosunu uzatma çabasına gösterdiği tepkide, Amerika iki yıl önce Bercam’dan çekildiğini, doğal olarak böyle bir iddiada bulunması komik olduğunu belirtti.

Rus diplomat Nebenzia, Bercam nükleer anlaşmasına istinat etmek için ilk önce bu anlaşmanın üyesi olmak gerektiğini vurguladı.

ABD Başkanı Donald Trump 8 Mayıs 2018’de tek yanlı bir kararla Bercam nükleer anlaşmasından çekildiğini ve Amerika terör devletinin İran milletine dayattığı illegal yaptırımları yeniden uygulayacaklarını açıkladı.

Amerika yönetimi son günlerde de BM güvenlik konseyinin bazı üyelerine İran’a dayatılan silah ambargosunun süresinin uzatılmasını öngören bir kararname taslağını dağıttı.

Söz konusu silah ambargosu Bercam nükleer anlaşması ve BM güvenlik konseyinin 2231 sayılı kararnamesi gereği gelecek Ekim ayında sona ermesi gerekiyor.

Kararname taslağının onaylanması için BM güvenlik konseyinin en az 9 üyesinin olumlu oy kullanması ve Çin ve Rusya’nın veto hakkını kullanmaması gerekiyor. Pekin ve Moskova ise Washington’un bu yönde sarf ettiği her türlü çabaya karşı olduklarını belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu