Genel

Rusya: İran’ın Cenevre 2 konferansına katılması Suriye krizinin çözümüne büyük yarar sağlayacaktır

Rusya’nın Lübnan büyükelçisi Aleksandr Zasbekin, Suriye krizinin çözümü için İran’ın Cenevre 2 konferansına katılması büyük yararı olacağını vurguladı.

Uluslararası Cenevre 2 konferansının İran’ın katılımı ile gerçekleşmesinin zaruretine vurgu yapan Zasbekin, İran bölgenin etkili bir devleti olduğunu ve bu yüzden Rusya İran’ı bu konferansa katılmaya çağırdığnı kaydetti.

Zasbekin, Rusya Suriye krizinin siyasi yollardan çözümlenmesini istediğini, ancak Suriye’de konuşlanan silahlı teröristlerin buna karşı çıktığını vurguladı.

Moskova yönetimi Suriye krizinin çözümü için hem muhaliflerin ve hem Şam yönetiminin isteklerini içeren geniş kapsamlı bir çözüm yolu istediğini belirten Zasbekin, ancak Moskova yönetimi iktidarı doğrudan muhaliflere teslim etmeye da karşı çıktığını ve bu yüzden Cenevre 2 konferansının düzenlenmesine vurgu yaptığını ifade etti.

Suriye’de radikal örgütlerin güçlenmesi konusunda uyarıda bulunan Zasbekin, radikal örgütler amaçlarına ulaşırsa, bu kez Lübnan’a yönelik ciddi bir tehdit oluşacağını vurguladı.

Moskova yönetimi Lübnan’ı Suriye krizinden uzak tutmayı desteklediğini belirten Zasbekin, Rusya bu çabasının BM güvenlik konseyinde de sürdürdüğünü kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı