Genel

Rusya: İran’ın nükleer anlaşmada 4. adımı atması kaçınılmazdır

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov , ‘Eğer İran iktisadi çıkarlarına ulaşamazsa nükleer anlaşma çerçevesinde taahhütlerini azaltmaktan başka yolu yoktur’ dedi.

Tass haber ajansının bildirdiğine göre, Sergey Ryabkov, ‘Gelecek için diyalog’ adlı yıllık bilimsel bir etkinlikte yaptığı konuşmada, ‘İran’ın bir süredir, nükleer anlaşma taraflarının İran’ın meşru iktisadi çıkarlarını temin etmemeleri halinde her iki ayda bir nükleer anlaşma çerçevesinde gerekeni yapacağını ilan ettiğini’ söyledi. 

Rus yetkili, ‘bana göre, bu çıkmaz durum devam ederse ve İran’ın ticari ve iktisadi  durumunun düzelmesiyle ilgili bir sonuç alınmazsa, İran’ın nükleer anlaşma çerçevesinde taahhütlerini azaltma doğrultusunda 4. adımı atması da kaçınılmazdır’ dedi.

İran, ABD’nin nükleer anlaşmadan çıktığını ilan etmesinin yıl dönümünde yani 8 mayıs 2019’da Avrupa’nın nükleer anlaşmaya göre İran’ın iktisadi çıkarlarını garanti etmesine dair taahhütleri yerine getirmediğini belirterek, her iki ayda bir nükleer anlaşma kapsamında nükleer taahhütlerini azaltmaya dair adım atmıştır.

İran’ın bu doğrultuda 3. adımı son günlerini doldururken 6 kasım’da 4. adımı atması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı