Genel

Rusya, İstanbul’da yapılacak Suriye düşmanları toplantısına katılmayacaktır

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Alexander Ukashevic, ülkesinin 1 Nisanda İstanbul’da düzenlenecek sözde Suriye Dostları toplantısına katılmayacağını açıklayarak bu tip etkinliklerin tek taraflı yönelimleri yansıttığını ve politize edildiğini söyledi.

Rusya haber ajansı Itar-Tass Ukashevic’e dayanarak aktardığı haberinde İstanbul toplantısına katılanların Suriye’ye dış müdahale hazırlıkları yaptıklarını ve Suriye krizine ulusal diyalog ve barışçıl yollarla çözüm bulma arayışında olmadıklarını bildirdi.

Rus sözcü, Rusya’nın bu tip toplulukların uluslar arası tolumun tutumunu birleştirme gücüne sahip olmadığı kanaatini taşıdığını, aksine bu grupların yıkıcı bir yol izlediğini kaydetti.

Suriye’deki tüm tarafların şiddeti durdurması ve diyalog masasına oturması durumunda Annan misyonunun başarı şansının büyük olduğuna dikkat çeken Ukashevic, Rusya’nın başından itibaren BM temsilcisinin görevini desteklediğinin altını çizdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, ülkesinin tüm imkânlarını kullanacağını ve tüm Suriyeli gruplarla temaslarını sürdüreceğini belirterek batının barışçıl çözüme daha çok katkıda bulunması gerektiğini ve Rusya’nın Suriyeli muhaliflerden belirli işaretler beklediğini ifade etti.

Diğer yandan Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Gennady Gatilov bugün, Moskova’nın Suriye muhalefetinden BM ve Arap Birliği Ortak Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan’ın planını kabul etmesini beklediğini açıkladı.

Itar-Tass Gatilov’un Twitter sosyal paylaşım sitesindeki sayfasından aktardığı haberde, Suriye yönetiminin Annan planını kabul ettiğini, özel temsilcinin bu konudaki ihtiyatlı umutlarını dile getirdiğini, bunun olumlu bir adım olduğunu ve sıranın muhaliflere gediğini belirtti.

Hatırlanacağı üzere Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı daha önce Koordinasyon Heyetini temsil eden Suriyeli muhaliflerden bir heyetin Moskova’yı ziyaret edeceğini açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı