Genel

Rusya: Suriye aleyhinde yeni bir komplo kuruluyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova; Suriye’de uluslar arası kanunlara ihlal niteliğinde bulunan gayrı meşru yabancı güçlerin çözümü engellediğini belirtti.

SANA’nın haberine göre Zaharova dün düzenlediği basın toplantısında; Suriye’de bir kısım yabancı güçlerin uluslar arası kanunlar ve BM misakına aykırı bir şekilde bulunduklarına ve bu güçlerin çözümü engellediklerine vurgu yaptı. Rus diplomat Suriye’de kanunsuz bir şekilde bulunan yabancı güçlerin radikal teröristlere teşvik ve destek niteliğinde olduğuna işaret etti.

ABD koalisyonunun Deyrezzor İlinin Albukemal kırsalında Suriye ordusu ve müttefiklerine yapılan saldırıyla ilgisi olmadığı iddialarında aceleci davranmasını eleştirdi.

Suriye’nin birçok bölgesinde yaşamın normal sürecine girmeye başladığı belirten Zaharova; Suriye hükümetinin terörden kurtarılan bölgelerde altyapı ve hizmet şebekelerini onarmak için yoğun çabalarda bulunduğuna dikkat çekti.

Rus diplomat bir kısım tarafların Suriye ordusunu suçlama ve büyük bir provokasyon hamlesi başlatmak için yeni bir kimyasal silah saldırısı hazırlığında olduklarına vurgu yaptı.

ABD’nin geçen yıllarda edat olarak kullandığı ‘Beyaz Miğferlilere’ mali desteğini yeniden başlattığını belirten Zaharova; radikal terör örgütleri ile sıkı bağlantıları tespit edilen bu oluşumun geçen süreç içinde sahte görüntüler uydurma ve provokasyonda bulunmada oynadığı role vurgu yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı