Genel

Rusya, Suriye karşıtı tasarıya hızla karşı çıktı

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı, ülkesinin BM Güvenlik Konseyi’nde Suriye karşıtı dengesiz bir karar taslağını kabul edemeyeceğini duyurdu.

Suudi Arabistan BM Temsilcisi’nin geçen Cuma günü BM Genel Kurulu üyeleri arasında Suriye karşıtı (zorunluluğu olmayan) bir karar taslağını dağıtma girişimi üzerinden henüz 1 gün tam olarak geçmemişken dün Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı söz konusu taslağı şiddetle eleştirdi.

Rusya El Yevm’in bildirdiğine göre, Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Gennady Gatilof, kendi Twitter sayfasında “Rusya, dengesiz bir taslağı incelemez” diye vurguladı.

Gatilof bu hususta “Suriye dosyasının (Güvenlik Konseyi’ne) gönderilmesini onaylayamayız. Çünkü Genel Kurul taslağı dengesiz bir yöntemi içeriyor” diye kaydetti.

Suudi Arabistan BM Genel Kurul üyeleri arasında dağıttığı karar ön taslağında, Arapların Suriye düzenini devirmeye ilişkin tasarılarının Genel Kurul tarafından desteklenmesini istediğini belirtti.

Uzmanlar, söz konusu ön taslağın daha önce Arapların batılı Cephelinin (ABD, İngiltere ve Fransa) işbirliğiyle BM Güvenlik Konseyinde Suriye aleyhine onaylatmak istedikleri, ancak Çin ve Rusya tarafından veto edilen tasarıya benzediğini söylüyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı