Genel

Rusya: Suriye konferansı Cenevre’de yapılacak

Rusya’nın teklif ettiği Suriye ile ilgili uluslararası konferansın 30 Haziran’da Cenevre’de yapılacağı iddia edildi.

Ria Novosti ajansına konuşan Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, “Görüşme 30 Haziran’da Cenevre’de yapılacak” bilgisini verdi.
Daha önce Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Dış Politika Danışmanı Yuri Uşakov da Moskova’nın girişimleriyle yapılması planlan konferansla ilgili, “Ya Moskova ya da Cenevre” demişti.

12 Haziran’da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye krizinin barışçıl yollarla çözüme kavuşması için uluslararası bir konferans düzenlemeye hazır olduklarını duyurmuştu. Suriye’de muhalefet üzerinde etkisi olan ülkelerin de konferansa davet edileceğine değinen Lavrov, “Burada gerçekleşen zirvenin formatı BM Güvenlik Konseyi’nin Kofi Annan’ın misyonu çerçevesinde belirlediği kararların uygulanmasının desteklenmesi şeklinde olacak” demişti. Rusya, konferansa; Türkiye, İran, Ürdün, Lübnan, Suudi Arabistan, Irak, Katar, Arap Ligi ve Avrupa Birliği’nin temsilcilerinin katılmasını talep etmişti.

Lavrov, “Kendilerini kimin yöneteceğine ve nasıl yaşayacaklarına Suriye halkı karar vermeli” dedi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’ye saldırı helikopteri taşıyan Rus gemisinin İngiltere’nin baskısıyla geri dönmek zorunda bırakılmasına sert tepki göstererek, Moskova’nın, AB’nin Suriye’ye uyguladığı ambargoya uymayacağını söyledi

Lavrov, “Moskova’nın Ekosu” radyosuna yaptığı açıklamada, İngiliz sigorta şirketinin teminatı çekme kararının, “İngiliz sigorta sisteminin güvensizliğini” gösterdiğini belirtti.

Geminin, hava savunma sistemleri ve onarımı yapılan 3 helikopteri taşıdığını kaydeden Lavrov, şunları bildirdi:

“Batı medyasının Rus gemisiyle ilgili tepkisi belirli bir kampanyanın parçasıdır. Bunun çok da ahlaklı bir kampanya olmadığını söylemeliyim. Suriye’ye savaş gemisi göndermiyoruz. Biz kamuoyuna açık bir şekilde Suriye ile imzaladığımız silah satışı sözleşmesinin gereklerini yerine getirdiğimizi açıkladık. Bu silahlar tamamen savunma amaçlı ve çoğunlukla da hava savunma sistemleri. Bunlar halka karşı kullanılamaz. Sadece dış saldırılara karşı kullanılabilir.”

Lavrov, bugünlerde tartışılan geminin, hava savunma sistemleri taşıdığını belirterek, “Gemide 2008 yılındaki sözleşmeye göre onarılan 3 helikopter var. Bunlar Sovyet helikopterleri. Bunlar Sovyetler döneminde Suriye’ye verilen helikopterler. 2008 yılında bunların onarılmasıyla ilgili sözleşme yapıldı” diye konuştu.

‘Nasıl yönetileceklerine Suriye halkı karar vermeli’

Suriye lideri Beşşar Esed’in görevi bırakması halinde kendisine dokunulmazlık verilebileceğine dair haberleri nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Lavrov, “Kendilerini kimin yöneteceğine ve nasıl yaşayacaklarına Suriye halkı karar vermeli. Dış güçlerin yapması gereken, ülkedeki tüm güçlerin masaya oturup gelecekleriyle ilgili müzakerelere başlamasını sağlamak olmalı” dedi.

‘Müdahale felaket olur’

Lavrov, bir başka soru üzerine de Suriye’ye yönelik bir müdahalenin bölge için felaket anlamına geleceğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Suriye çok sayıda etnik ve dini topluluğun bir arada yaşadığı ülke. Buradaki dini grupların başka ülkelerle de ilişikleri var. Lübnan, Suriye’deki gelişmelerden etkilenmeye başladı bile. Burada etnik gruplar arasında ortaya çıkabilecek çatışmalar tüm bölgeye yayılabilir. Mesela Kürt sorunu. Kürtler hem Suriye’de hem Türkiye’de hem Irak’ta hem de diğer ülkelerde yaşıyorlar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı