Genel

Rusya, Suriye konusundaki uluslar arası konferansa ev sahipliği yapmaya hazır

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov; Moskova’nın Suriye’ye konusunda düzenlenecek uluslararası konferansa ev sahipliği yapmaya hazır olduğunu ilan ederek; İran’ın bu konferansa katılmasının gerekli bir durum olduğuna vurgu yaptı.

Rusya Bugün kanalının web sitesinin yayınladığı basın açıklamalarında Lavrov; Rusya’nın söz konusu uluslararası konferansa ilişkin girişiminin Uluslararası Güvenlik Konseyinin BM Suriye özel temsilcisi Kofi Annan planının üstelenilmesi yönündeki kararlarını uygulama çerçevesinde geldiğine dikkat çekti.

Lavrov; Rusya’nın önerdiği konferansın, ‘Suriye dostları konferansları adı altında düzenlenen konferanslardan köklü bir farka sahip olduğunu belirtirken; Rusya’nın net ve belirli ilkeler temelinde konferans önerisinde bulunduğunun altını çizdi.

Bu arada Rusya BM Genel Kurulunun daha önce düzenlediği gayrı resmi bir oturumunda; Suriye’deki krizin çözümü amacıyla Suriyeli taraflara etkileri olan tüm ülkelerin katılımıyla uluslararası bir konferansın düzenlenmesi önerisinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı