Genel

Rusya: Suriye krizinin siyasi yollarla acilen çözülmesi gerekiyor

Rusya Dışişleri dün Suriye krizinin geniş katılımlı diyalog ve ön şart olmadan, siyasi yollarla ve acil bir şekilde çözülmesi gereğini bir kez daha yineledi.

Bakanlık yayınladığı beyanda, Rusya Başkanı Orta Doğu temsilcisi Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov’un Cenevre’de 20-21 Aralık tarihlerinde Cenevre’deki Birleşmiş Milletler (BM) bölümü Rusya daimi temsilciliğinde “Suriye Muhalefeti” bazı temsilcileriyle bu hususta istişareler yaptığını söyledi.

Bakanlık, Suriye’deki gelişmelerle ilgili kapsamlı görüş alış verişi yanı sıra Rusya Amerikan inisiyatifi gereğince 22 Ocakta düzenlenmesi kararlaştırılan Cenevre II konferansının hazırlık meselelerine yoğunlaşıldığını açıkladı.

Bakanlık, Suriyeli görüşmecilerin 2012 Haziran’ında yayınlanan Cenevre beyanının uygulanması çıkarına Rusya’nın arka arkaya harcadığı çabaları takdirle karşıladıklarına dikkat çekti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Cumartesi günü yaptığı açıklamada: “Hiç kimsenin Suriye’deki teröristler ve aşırı dincilerle diyalog yapılmasını istemediğini” açıklamış, “hükümet ile muhalefetin aşırı dinci güçlerle mücadele çabalarını birleştirmeye” çağırmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu