Genel

Rusya, Suriye’de dış müdaheleye karşı olduğunu yineledi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ülkesinin Suriye’de dış müdaheleye karşı olduğunu bir kez daha yineledi.

Lavrov, Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah Zayed el Nahyan ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında bir gazetecinin sorusu üzerine yaptığı açıklamada, ”Bir ülkeye barış gücü göndermek için öncelikle söz konusu ülkenin bunu kabul etmesi gerekiyor. Barışı koruma misyonu ve BM’nin diliyle barış gücü askerlerinin görevlendirilmesi için öncelikle sürdürülebilir bir barışın olması gerekiyor. Başka bir deyişle ateşkes gibi bir şey üzerinde anlaşmamız gerekiyor” dedi.

Suriye sorununa çözümün herhangi bir dış müdahale olmadan bulunması gerektiğini ifade eden Lavrov, ”Sayın Nahyan ile Arap Birliği ülkelerinin aldığı karar ışığında Suriye sorununu ele aldık” diye konuştu.

Lavrov, Suriye halkının daha iyi bir hayat yönündeki arzularını desteklediklerini vurgulayarak, ”Sorunun herhangi bir dış müdahale olmadan çözümü için Suriye içinde geniş kapsamlı bir diyalog kurulması olmazsa olmaz bir koşul” dedi.

Nahyan ile görüşmesinde, Suriye’nin Dostları Konferansı’nda sunulacak önerilerin içeriğinin netleştirilmesini istediklerini kaydeden Lavrov, ”Suriye’nin dostları konferansına iletilecek önerilerin içeriğiyle ilgili net bilgiler almak isteriz. Eğer bu konferans gerçekten Suriyelileri birleştirecekse bence en doğru yaklaşım bu” diye konuştu.

Lavrov, konferansın Suriye’nin dostlarını sadece muhalefet olarak ayırması halinde bunun Rusya’nın da güçlü şekilde desteklediği Arap Birliği’nin açıkladığı amaca uygun bir durum olmayacağını kaydederek, gerekli olanı şeyin tüm grupları kapsayıcı bir şekilde içine alacak diyalog ortamının yaratılması olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı