Genel

Rusya, Suriye’nin ağır silahları çekme kararından memnun oldu

Rusya Başkanı Ortadoğu Özel Temsilcisi ve Dışişleri Bakanı Yardımcısı Mikhail Bogdanov; Suriye’nin, ilk adımı atmasıyla birlikte 10 Nisan tarihinden önce ağır silah ve güçleri kent ve beldelerden çekme kararından Moskova’nın duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı bugün yayınladığı bildiride Bogdanov’un Moskova’da Suriye Büyükelçisi Riyad Haddad ile Suriye’deki son gelişmelerin yanı sıra Suriye yönetiminin mevcut krizi çözmek için harcadığı çabaları masaya yatırdığını aktardı.

Bildiride Büyükelçi Haddad’ın; Suriye’nin, BM temsilcisi Kofi Annan’ın planı gereğince üstüne düşen sorumlulukları yerine getirmeye azimli olduğunu ve bu bağlamda ilk adımı atacağını bildirdiğine işaret edildi.

Görüşmede Suriye’nin bu adımına karşılık olarak muhalefet ve silahlı gruplarından benzer bir adımın atılması gereğine vurgu yapıldığına dikkat çekilen bildiride; muhalefet ve silahlı gruplarının Annan’ın planına bağlı olduklarını göstermeleri ve bu konuda pratik adımlar atmaları öneminin altı çizildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı