Genel

Rusya: Suriye’ye ilişkin yeni bir karara gerek yoktur

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Gennady Gatilov; Rusya’nın, en kısa zamanda Suriye’ye milletlerarası gözlemci heyetin gönderilmesini desteklediğini belirtti.

Rus Interfax haber ajansına yaptığı açıklamada Gatilov; bunun Uluslararası Güvenlik Konseyinden özel bir karar yada böyle bir komitenin görev tabiatını ve çalışmalarının ayrıntılarını belirleyecek bir belge gerektirdiğine dikkat çekti.

Rusya’nın, Güvenlik Konseyinde Suriye’ye ilişkin herhangi bir yeni kararın alınmasına gerek görmediğini belirten Gatilov; buna rağmen dengeli tutumlara sahip olmaları koşuluyla diğer taraflarla işbirliğine hazır olduğunu söyledi.

Gatilov; Uluslararası Güvenlik Konseyinin Kofi Annanın Suriye’deki misyonunu desteklediğini ifade eden başkanlık beyanından sonra bir kısım tarafların kasıtlı olarak bulundukları hızlandırma çabalarının Annan planının uygulamaya geçirilmesine yardımcı olamayacağına dikkat çekerken, Rusya’nın herhangi bir uyarıyı kabul etmeyeceğini söyledi.

Annan’ın Suriye’ye ilişkin çabalarını sürdürdüğüne ve Suriye’nin bir kısım belde ve kentlerden orduyu çekmeye başladığına dikkat çeken Gatilov; bunun mukabilinde karşı tarafından adımlar atmasıyla herkesin Annan planına uyduğunu göstermesi gerektiğinin altını çizdi.

Gatilov; Güvenlik Konseyinde uzmanlar düzeyinde Suriye’ye ilişkin yeni bir başkanlık beyanının hazırlanmakta olduğunu belirterek, normalde bu gibi beyanların çoğunluk oyla kabul edildiğine işaret etti. Öte yandan Rus Itar-Tass Haber Ajansı Rus bir diplomattan naklen Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid el-Muallim’in bu ayın 10’unda Moskova’yı ziyaret edeceğini aktardı.

Rusya Dışişleri Bakanlığından bir kaynak ise; bu ayın 17’sinde Moskova’da Suriye muhalefetini temsil eden Ulusal Koordinasyon Komitesinden bir heyetle görüşmelerin yapılacağını ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı