GenelSuriye Düşmanları

Rusya ve ABD Suriye’de ateşkesin devamı konusunda anlaştı

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Suriye’de ateşkesin devamı konusunda Rusya ve ABD arasında anlaşmanın sağlandığını söyledi.
Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Moskova ziyareti ve Rus yetkililerle görüşmeleri hakkında yaptığı açıklamada, sözkonusu görüşmelerde Rusya ve ABD’nin, ateşkesin devamı ve güçlendirilmesi konusunda ilkesel olarak anlaştıklarını söyledi.

Rusya ve ABD’nin anlaşmaya varmasıyla 27 şubat tarihinde ateşkes anlaşması yürürlüğe girerken Suriye ordusu ve muhalif gruplar da sözkonusu ateşkese riayet ederlerken terör listesinde yer alan IŞİD ve en’Nusra grubu ateşkeste yer almıyor. Suriye ordusu ve Rusya, sözkonusu terör örgütlerine yönelik mücadelelerine devam ediyorlar.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, açıklamasında ayrıca ABD’nin Suriye lideri Beşşar Esad’ın geleceğini şu anda tartışmamayı kabul ettiğini söyledi.

Ryabkov, “Rusya’nın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın geleceğini şu anda tartışılmasını kabul edilemez buluyordu. Moskova’nın bu tutumu, Washington’da da karşılık buldu. Suriye’deki mevcut siyasi süreç büyük oranda bu sayede gerçekleşti” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı