Genel

Rusya ve Çin dış müdahaleye kesinlikle karşı olduklarını bildirdiler

Rusya ve Çin; Suriye’ye herhangi bir yabancı müdahalenin yanında Suriyelilere yönetimi değiştirme seçeneğinin dayatılmasına mutlak bir şekilde karşı olduklarını ilan ettiler.

Rusya Başkanı Vladimir Putin ile Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao başkent Pekin’de bulundukları görüşmeler ardından imzaladıkları ortak bildiride; Suriye krizinin bölge ülkelerinin tamamına yansımalarının tehlikesinden uyardılar.

Başkanlar Putin ve Hu; Suriye’de gelişen durumların Ortadoğu ve tüm dünyada güvenlik-istikrarı korumada oldukça büyük öneme sahip olduğunun altını çizdiler.

Anlaşmazlıktaki istisnasız tüm tarafların şiddete son vermeleri aracılığı ile dış müdahalelerden tamamen uzak olarak Suriye krizine barışçıl adil bir çözüm sağlama gereğiyle vurgularını yineleyen iki lider; kampsalı siyasi diyalogun başlatılması çağrısına bulundular.

Çin-Rusya zirvesinin sonuç bildirisinde iki tarafın Suriye krizinin güç ve dış müdahale aracılığı ile çözülmesine kesinlikle karşı oldukları, uluslararası güvenlik konseyi dahil dış güç yada tarafların Suriye halkına yönetimi güçle değiştirme seçeneğinin dayatılmasını mutlak bir şekilde kabul etmediklerinin altı çizildi.

Rusya ve Çin’in Annan planının hayata geçirilmesi yönünde uluslararası dayanışmanın önemine inandıklarına işaret edilen bildiride; tüm tarafların silahlı çatışmalara derhal son vermeleri, Annan planını altı maddesinin tüm ayrıntılarıyla uygulamaları ve güvenlik konseyinin Suriye’ye ilişkin tüm kararlarını da hayata geçirme gereğine vurgu yaptıkları belirtildi.

İki taraf; güvenlik konseyinin 2043 sayılı kararı çerçevesinde BM gözlemci heyetinin Suriye’nin tüm bölgelerine yayılmasından memnuniyetlerini ifade ettiler.

Rusya ve Çin’in Suriye Arap Cumhuriyetinin egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğünün garantilenmesine tam ve mutlak desteklerinin belirtildiği bildiride; iki ülkenin BM misakı ve hedeflerine bağlılıkları vurgulandı.

Bildiride Rusya Başkanı Putin ve Çin Cumhurbaşkanı Hu; Suriye hükümetinin yanında tüm muhalif tarafları derhal siyasi diyaloga girmelerinin yanında Suriye toprakları üzerinde güvenlik ve istikrarın sağlanması amacıyla çabalarını pekiştirmelerine çağırdılar.

Muhalefeti Annan Planına Bağlı Kalmaya Çağırdılar

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov; Rusya ve Çin’in, özellikle BM Temsilcisi Kofi Annan planının uygulanması başta olmak üzere Suriye krizi konusunda çabalarını koordine ettiklerini belirtti.

Pekin’de düzenlenen Rusya – Çin zirvesinin bitiminden sonra bugün basına açıklama yapan Lavrov; Çin ile çabaların koordine edildiğini belirttiklerini ifade ederek bu süreç içinde Suriye açısından en önemli durumun Annan planı ve onayladığı güvenlik konseyi kararlarını jayata geçirmek olduğunu ifade etti.

Suriye muhalefetinin Annan planının uygulanmasının imkansız olduğu görünümü yaratma yönünde harcadığı çabaların Moskova tarafından kesinlikle kabul edilemez olduğuna işaret eden Lavrov; İstanbul meclisindeki sözde özgür Suriye ordusunun bu bağlamda yaptığı açıklamaları eleştirdi.

Lavrov; Suriye’deki radikal terör gruplarını koruyan tarafların Annan planını uygulamama çabalarından vazgeçmesinde Rusya’nın temennilerini ifade ederek Annan planını aksatmaya çalışan muhalefetin farklı şekil ve renklere sahip olduğunu belirtti. Radikal muhalefet grupları arasında Suriye’de bulunan ve yabancı müdahaleyi mutlak bir şekilde reddeden grupların bulunduğuna dikkat çeken Lavrov; fakat Suriye’nin dışında bulunan muhalif grupların yabancı müdahalenin yapılmasına ve yönetimin değiştirilmesine çağrılarını tırmandırdıklarını söyledi.

Lavrov; Suriye dışında bulunan muhalif grupların bu yönde yürüdükleri yolun ülkeyi büyük bir faciaya götürebileceğine vurgu yaptı.

Moskova’nın Annan planını uygulamaları gereğinde ikna olmaları amacıyla Suriyeli muhalif gruplara etkileri olan tüm ülkeleri toplantıya çağırdığını ifade eden Lavrov; bu ülkelerin güvenlik konseyinde daimi ülkeler ve bölgede temel olan ülkelerden ibaret olduklarına işaret etti. Lavrov; Türkiye, İran, İslam işbirliği Teşkilatı, Arap Ligi ve Avrupa Birliğinin bu balamda rol oynayabileceklerini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu