Genel

Rusya:Geniş katılımlı uluslararası Suriye konferansı yapılmalıdır

Rusya’nın BM daimi temsilcisi Vitaly Churkin “Suriye’nin Dostları”(Suriye’nin düşmanları) diye tabir edilen grubun ortaya koyduğu çabaların, Suriye’deki çatışma ortamını dindirmekten ziyade Beşer Esed’in gidişine yönelik olduğunu söyledi. Fransa Başkanı François Holland, “Suriye’nin Dostları” grubu toplantısına 6 Haziran’da Paris’te ev sahipliği yapmıştı.

Rusya, Suriye’de karşı karşıya olan bütün tarafların bir araya geleceği uluslararası bir konferans tertip edilmesi çağrısında bulunmuş ve bu konferansa BM Güvenlik Konseyi’nden, Arap Birliği’nden ve Suriye’ye komşu devletlerden gelecek temsilcilerin de katılması gerektiğini belirtmişti.

Moskova BMGK’nın Suriye’ye yaptırım kararlarını asla kabul etmeyecek.

Cumartesi günkü basın toplantısında, “Suriye tam anlamıyla iç savaşın eşiğinde duruyor” diyen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova’nın BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye’ye yönelik uygulamak istediği yaptırımlara kesinlikle onay vermeyeceğini söyleyerek bu yaptırımların bütün Orta Doğu bölgesinde ciddi sonuçlara sebebiyet verebileceğini aktardı.

Lavrov, Suriye yönetimi ile muhalefet arasında diyalog çalışmalarını başlatmak için halen vakit olduğunu belirtti. Suriye muhalefetine silah yardımında bulunan “dış güçleri” ağır bir şekilde eleştirerek, “dış güçlerin” Suriye muhalefetine askeri teçhizat yardımında bulunduğuna dair elde yeterince delil olduğunu söyledi.

Rusya, Suriye konulu acil bir uluslararası konferans yapılması çağrısını da yineledi.

Lavrov, söz konusu uluslararası toplantının kapsayıcı olması gerektiğini, “Suriye’nin Dostları”(Suriye’nin düşmanları) grubunun yanı sıra diğer ülkelerin de söyleyeceklerini söyleyebilmeleri için bu toplantıya katılmasının elzem olduğunu belirtti. Lavrov, toplantıya BM daimi üyeleri olan İngiltere, Fransa, Rusya, Amerika ve Çin’in yanı sıra, İran, Ürdün ve Lübnan’ın da aralarında bulunduğu Suriye’ye komşu olan ülkelerin tamamının katılmasının gerekliliğine vurgu yaparken Avrupa Birliği ve Arap Birliği üyesi ülkelerin de bu toplantıda yer alması gerektiğini söyledi. Lavrov ayrıca bu çapta düzenlenecek bir konferansın Kofi Annan’ın barış planına uyulması için de gerekli ortamı oluşturacağına ve Suriye’de çatışma hali içerisinde olan tarafların diyalog şansını yakalayabileceğine inandığını söyledi.

Esed rejiminin geleceğinin Suriye halkının tercihine bağlıdır

Lavrov, Suriye’de hükümete ya da muhalefete herhangi bir baskı uygulanmamalıdır diyerek Esed rejiminin geleceğinin Suriye halkının tercihine bağlı olduğunu söyledi.

Lavrov, bazı Körfez ülkelerinin Suriye muhalefetine silah yardımında bulunmasını ve bu silahların çoğu kez sivilleri hedef almasını eleştirerek, Rusya’nın Suriye ile olan silah ticareti anlaşması gereğince Suriye’ye gerçekleştirdiği silah satışlarını şöyle savundu: “Bizim Suriye’ye sattığımız silahlar uçaksavar sistemlerin bir parçasıdır. Dolayısıyla savunma bazlı kullanılırlar saldırı bazlı değil” dedi.

Suriye halkının kendisi ile yönetim arasında gerçekleşecek diyalog sürecinden sonra halk, Suriye Devlet Başkanı Beşer Esed’in görevi bırakmasını isterse, Rusya için bunda bir beis yoktur diyen Lavrov tam olarak şu ifadeleri kullandı: “Eğer Suriyeliler (Esed’in gitmesi için) kendi aralarında bir mutabakata varırlarsa, biz bu çözümü desteklemekten memnuniyet duyarız. Fakat bu diyalog sürecinde dışarıdan bir müdahalenin olması durumu kabul edilemez olur.”

“Suriye krizinin sonuçları dünyanın da geleceğini belirleyecek” diyen Lavrov, Moskova’nın Suriye’ye bakışının değişmediğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı