Genel

Rusya’nın Suriye ile ilgili tutumu sabittir

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov; uluslararası güvenlik konseyinde Suriye’ye ilişkin karara karşı Rusya’nın veto hakkını kullanması çerçevesinde batının histerik tepkisini kınayarak, Rusya’nın Suriye konusundaki tutumunun sabit ve değişmez olduğunu belirtti.

Bahreyn Dışişleri Bakanı Halit Al Halife ile Moskova’da yaptığı görüşmelerin ardından basın toplantısı düzenleyen Lavrov; BM’de yapılan oylama konusunda kimilerinin yaptıkları yorumların histerik, çirkin ve liyakatten uzak olduğunu söylerken; ‘öfkelenenlerin genellikle haklı olmadıkları’ atasözüne işaret etti.

Vetoya karşı öfkeli bir tepki gösterenlerin genel olarak ve Suriye’de olanların cevherini çarpıtmaya çalıştıklarını belirten Lavrov; bu cevherin Suriye’de şiddetin bir değil, birden fazla kaynağı bulunmasından ibaret olduğuna dikkat çekti.

Lavrov; ülkesinin, Suriye’de kaynağı ne olursa olsun her türlü şiddete son verme çağrısını büyük bir şekilde onayladığını belirterek, fakat karar tasarısının sadece şiar değil, aynı zamanda uygun hükümlerin uygulamaya geçirilmesi için somut tedbirler içermesi önemine vurgu yaptı. Ayrıca bu hükümlerin tam bir ayrıntıyla yazılmış olduklarını, fakat sadece bir tarafın kastedildiğini ifade ederek, bu tarafından hükümet olduğunu açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanı; bu aksaklıkların giderilmesi için bir dizi düzeltmelerin yapılması için bir dizi önerilerde bulunduklarına işaret ederek, Suriye’deki silahlı gruplara ilişkin somut adımların atılması yönünde muhalefet ve bir çok ülkeden somut adımlar beklediklerine dikkat çekti.

Karar tasarısında Suriye muhalefetinin ülkede bulunan silahlı gruplardan uzaklaşmaları ve bu grupların üzerinde nüfuzu olan ülkelerin şiddete son verilmesi yönünde etkilerini kullanmalarını öngören bentlere yer verilmesini talep ettiklerine işaret eden Lavrov; Suriye ordusunun kentlerden çekilmelerinin tamamlanması için aynı şekilde silahlı grupların da bu kentlerden çekilmelerini istediklerini söyledi. Lavrov; fakat bu iki talebin karar tasarısını hazırlayanlar tarafından reddedildiğini belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov; uluslararası güvenlik konseyine sunulan karar tasarısının şiddete son verme konusunda Suriye yönetimine yüklendiklerini ve bu yönetime karşı koyan silahlı grupları hiç bir şekilde dikkate almadığına vurgu yaparak, bunun güvenlik konseyinin taraflardan birinin yanında olduğunu ve onu desteklediğine kanıt teşkil ettiğine dikkat çekti.

Lavrov; Rusya’nın bir kaç gün beklemelerini önermesine rağmen karar tasarısını hazırlayanların bunu hızlı bir şekilde oylamaya sunmalarıyla hata işlediklerini söyledi.

Bir kısım tarafların, uluslararası güvenlik konseyinde uzlaşmaya varmaktan ziyade sorumluluğu başkalarına yüklemeye daha fazla önem verdiklerine dikkat çeken Lavrov; Suriye’ye bulunacağı ziyaretin sonuçlarına da hiç önem vermediklerini ekledi.

Lavrov; Rusya ve Çin’in karar tasarısına karşı veto haklarını kullanmalarına karşı tepki konusunda ise; BM misakının böyle bir hak tanıdığına işaret ederek, ABD’nin kendisinin bu hakkın misakta yer almasına ısrar ettiğini hatırlattı.

Suriye’deki durumların oldukça ciddi olduğunu ve insanların televizyonda çıkan haberler doğrultusunda hüküm verdiklerine işaret eden Lavrov; durumların fiili olarak analiz edilmeleriyle yeniden değerlendirilmesi gereğine vurgu yaptı. Aynı zamanda boş ve kaba açıklama yada demeçlerin dikkate alınmaması gereğini kaydederken, bunların hiç bir açıklama yapmadığını, sadece suçlamalardan ibaret olduğunu ekledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov; ülkesinin Suriye konusunda sabit ve değişmez bir tutuma sahip olduğunu belirterek, bu tutumun değiştirilmesi için hiç bir ihtiyacın bulunmadığını açıkladı.

Suriye’ye bulunacağı ziyaret konusunda ise Lavrov; dış politika ve diplomasinin klasik yöntemlere ihtiyacı olduğuna işaret ederek, içerik konusunda bir kısım ülkeler gibi medyada konuşmaktan yana olmadığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı