GenelSuriye Düşmanları

S. Arabistan,Katar ve İsrail, Suriyeye savaş açama çağrısında bulundular

Diplomatik bilir kaynaklar, Fars Körfezi ülkelerinden kimilerinin İsrail’i Suriye’ye saldırmaya ve Beşşar Esad’a terör eylemi düzenlemeye çağırdıklarını belirttiler.

Fars Körfezi kıyısındaki bazı ülkeler, katil İsrail’i Suriye’ye askeri saldırı düzenlemeye çağırdılar.

Haftalık olarak yayınlanan El Minar dergisi bu hususta “Tel Aviv’in sonucunu garantiye almadan bölgesel bir savaşa girmekten korktuğu mevcut şartlarda Fars Körfezindeki bazı ülkeler Tel Aviv’den Suriye’ye karşı askeri saldırıya geçmesini istediler” diye kaydetti.

Arap kaynakları da bu konuda El Minar’a, söz konusu ülkelerin işgalci İsrail’e Suriye’ye askeri saldırı düzenlemesi halinde mali destekler yapacakları vaadinde bulunduklarını söylediler.

Söz konusu Arap ülkelerden ikisi olarak Suudi Arabistan ve Katar’dan söz edebiliriz. Bu iki ülke, ABD’yle Avrupa’nın Suriye’ye askeri müdahalede bulunmaktan çekindiklerini bildikleri için İsrail’e yalvarmaya başlamışlardır. Suudi Arabistan’la Katar, Suriye’nin iktidarını sürdürmesini bölge güvenliği ve istikrarına karşı tehdit olduğunu iddia ederek bu ülkenin askeri saldırıyla ortadan kaldırılmasını istiyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı