GenelSuriye Düşmanları

Saad Hariri’nin partisi milletvekillerinden Okab Sakr, Suriyeli muhalifleri silahlandırıyor

Lübnan’daki Sa’d Hariri liderliğindeki el-Mustakbel Partisi milletvekillerinden Okab Sakr, Türkiye’deki görevinin Suriyeli muhalifleri silahlandırmak olduğunu itiraf etti.

Lübnan’da yayımlanan el-Ahbar gazetesi ve OTV’nin ortaya çıkardığı telefon konuşmalarının doğru olduğunu belirten Sakr, eş-Şarkul Avsat gazetesine yaptığı açıklamasında “Yaptıklarımla gurur duyuyorum. Ne yaptıysam Lübnan’ın menfaatleri için yaptım” dedi.

Lübnan Eski Başbakanı Saad Hariri tarafından 2 yıl önce Suriye’deki gelişmeleri takip etmekle görevlendirilen Sakr, dokunulmazlığının kaldırılmasına ve mahkemeye yargılanmaya hazır olduğunu söyledi.

Sakr, el-Ahbar gazetesinin yayınladığı telefon konuşmasında, ÖSO komutanlarına ne tür silahlara ihtiyaç duyduklarını soruyor. Türkiye’de bulunduğu zaman diliminde yaptığı görüşmesinde Sakr, Suriye’deki Ebu Numan’ın silah ihtiyacının karşılanacağı sözünü veriyor.

Askeri Konsey Sözcüsü Luey Mikdad ise Okab Sakr’ın da o an içinde bulunduğu Türkiye’deki operasyon odasından Suriye’deki Ebu Reşid’le telefon görüşmesi gerçekleştiriyor, militanların uçak savar ve tank savarın da bulunduğu her türlü silah ihtiyaçlarını öğreniyor.

Daha önce yaptığı bir televizyon konuşmasında kendisinin “aracı” olduğunu söyleyen Sakr’ın al-Ahbar ve OTV’nin yayınladığı telefon konuşmasında aracı olduğu ortaya çıkıyor. Yayımlanan üçüncü telefon konuşması, Sakr’la kimliği meçhul bir kişi arasında geçiyor. Sakr, kimliği meçhul kişiye, Halep ve İdlib için uçak savar, tank savar, makinalı tüfek ve mermisi ihtiyacının olduğunu söylüyor.

Sakr, daha önce yaptığı televizyon konuşmasında “Biz, Suriye halkı için elimizden gelen tüm desteği veriyoruz. İlk günden itibaren Sayın Saad Hariri tarafından Suriye halkına destek vermek için görevlendirildik” demişti.

Öte yandan Askeri Konsey sözcüsü Luey Mikdad da yayınlanan telefon konuşmasının kendisine ait olduğunu itiraf ederek Okab Sakr’la aynı operasyon odasında görev yaptıklarını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı