GenelIrak GerçekleriSuriye Dostları

Sadr’dan IŞİD’e tehtid: Onların ayaklarının altındaki toprağı yerinden sallayacağız

Irak’taki Sadr Hareketi Lideri Mukteda Sadr Kefen giyip, teröristleri tehdit etti.

IŞİD’ın ülkedeki katliamları karşısında sessiz kalmayan Mukteda Sadr kısa bir süre içinde büyük bir cihat ordusu kurdu.

Geçtiğimiz günlerde başta Irak olmak üzere Irak’ın bir çok bölgesinde düzenledikleri askeri geçit töreniyle teröristlerle savaşmaya ne kadar hazır olduklarını gösterdilerini belirten Sadr, “onların ayaklarının altındaki toprağı yerinden sallayacağız” dedi.

Amerika’nın askeri desteğine de karşı çıkan Sadr Hareketi Lideri, hükümeti işgalci ve emperyalist olmayan ülkelerin desteğini istemeye çağırdı.

Ayrıca Sadr grubuna ait internet sitesinde yer alan habere göre bu grubun lideri Mukteda Sadr Irak’ta mevcut krizin çözümlenmesi doğrultusunda sekiz maddelik bir teklif hazırlamıştır.

Bu konuda Sadr grubu tarafından yayınlanan bildiride Mübarek Ramazan ayı eşiğinde bu planın ülkede yaşanan kriz ve çatışmalara son verilmesi yönünde bir umut oluşturduğunu bildirdi.

Şiddete son verilmesi, hükümetin ılımlı Ehli Sünnet gruplarının taleplerini dikkate alması, yeni hükümetin kurulmasına hız verilmesi, Şii-Sünni müslümanların hep birlikte terör gruplarına karşı muhalefetlerini ilan etmeleri, basçı ve terörist grupların görüşmelere katılmasının engellenmesi, işgalci ve bölge ülkeleri güçlerinin Irak’a müdahalesine son verilmesi, işgalci olmayan ülkelerin Irak ordusuna destek için gerekli ortamın hazırlanması ve Irak’taki mevcut savaşta milis güçlerin ortak edilmemesi bu teklifin sekiz maddesini oluşturmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu