FilistinGenel

Salah el-Berdevil: Hamas uzlaşı anlaşmasının uygulanmasını istiyor

İslami Direniş Hareketi (Hamas) liderlerinden Salah El-Berdevil, bölünmüşlük döneminin geride kaldığını ve bir daha dönmeyeceğini ifade ederek, uzlaşı dosyasının tamamlanmasının ve uzlaşı hükümetinin etkin hale getirilmesinin önünde Hamas tarafından konulmuş hiçbir engel olmadığını söyledi.

Quds Press Haber Ajansı’na konuşan El-Berdevil, Hamas’ın uzlaşı anlaşmasının uygulanması görüşmelerine devam etmek için Fetih heyetinin gelmesini beklediğini belirterek, daha sonra toplantının Gazze dışında bir yerde yapılmasından bahsedilmeye başlandığını ifade etti.

Fetih’in toplantının Kahire’de yapılmasını istediğini fakat Mısır’ın bu talebe olumlu cevap vermediğini, daha sonra Beyrut’un gündeme geldiğini fakat bunun da mümkün görünmediğini, Mısır’ın toplantının Kahire’de yapılmasına izin vermemesinin Hamas heyetinin Rafah’tan çıkıp Beyrut’a gitmelerine de izin vermeyeceği anlamına geldiğini kaydeden El-Berdevil, bu yeni engellerin uzlaşıyı aksatmayacağına işaret ederek, “Bizim için bölünmüşlük hali geride kaldı. Bir daha da dönmeyecek. Filistin halkı geri gelmesine izin vermeyecek” dedi.

Fetih Hareketi ile Filistin Yönetimi’nin Gazze Şeridi’nde gölge hükümetin varlığından bahsetmelerine de değinen El-Berdevil, bu açıklamaların üzüntü verici olduğunu, uzlaşı hükümetinin savaş boyunca sessiz kaldığını ve henüz Gazze’yi ziyaret etmediğini, Gazze Şeridi’ni bugüne kadar idare eden memurların maaşlarını vermeyi reddettiğini söyledi. Hamas lideri, Gazze halkına bugüne kadar hizmet verenlerin korkulacak değil saygı duyulması gereken insanlar olduğuna dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı