GenelSuriye Dostları

Salihi: İİT’de Suriye’nin üyeliğinin askıya alınması adaletsizcedir

İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanı, İslam İşbirliği Teşkilatı İİT’de Suriye’nin üyeliğinin askıya alınmasının adaletsizce olduğunu bildirdi.

İRNA’nın bildirdiğine göre İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanı Ali Ekber Salihi Mekke’den Tahran’a hareket ederken yaptığı açıklamada, İran’ın Mekke oturumunda gündeme getirtilen Suriye’nin İİT üyeliğinin askıya alınmasına karşı çıktığını, zira bunun teştkilatın temel ilkesine aykırı olduğunu bildirdi.

“Böyle bir karardan önce Suriye yönetiminin de İİT Zirve toplantısına davet olunması, ve kendini savunma imkanı verilmesi gerekirdi” diyen Salihi, Suriyenin de bu toplantıya davet olunması ve mevcut krizin nasıl aşılacağı yollarının birlikte araştırılmasının daha mantıklı olabileceğini belirtti.

Bugün sabah yayınlanan İİT Zirvesi kapanış bildirisinde Suriye’nin bu teşkilata üyeliğinin askıya alındığı bildirildi.

Mekke zirvesinde, Filistin ve Siyonistlerin Filistinlilere saldırısı meselesinin de ele alındığını belirten Salihi, Myanmar Müslümanlarına yönelik sürdürülen katliam ve bu Müslümanlara destek verilmesi mevzuunun’da İslam ülkeleri liderleri toplantısında incelendiğini ve bu konuların kapanış bildirisinde yer aldığını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu