GenelSuriye Dostları

Salihi: Pişmanlığa yol açacak icraatlarda bulunmamaya çağırdı

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi; bölgede daha fazla sorunların yaşanmasını engelleme amacıyla bölge ülkelerinin BM Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan planının başarılı olması için işbirliğinde olup çabalarını yoğunlaştırmaları gereğini vurguladı.

İran Öğrenci Haber Ajansı ISNA’ya yaptığı açıklamalarında Salihi; Suriye’de kirizn çözülmesinde Annan planının başarılı olması umudunu ifade ederek, Suriye’deki durumlara ilgi gösteren ülkeleri daha sonra pişmanlığa yol açacak icraatlarda bulunmamalarına çağırdı. Salihi, Suriye krizinin diyalog aracılığı ile çözülmemesi sonuçlarının tüm bölgeyi kapsayacağını belirtti.

Annan planını uygulamasında Suriye hükümetine gereken fırsatı verme gereğine vurgu yapan Salihi, Suriye’nin Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad’ın yönetiminde aralarında yeni anayasa ve Halk Meclisi seçileri dahil bir çok önemli ve ciddi reform adımları attığına dikkat çekti.

İran Dışişleri Bakanı Salihi; Suriye hükümetinin bir çok fırsatta muhalefetle diyalog içinde olmaya hazır olduğunu ilan ettiğine işaret ederek, bölgeyi sorunlara maruz bırakacak icraatlarda bulunmama temennisinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı