GenelSuriye Dostları

Salihi: Süriye hükümetinin ateşkesi kabul etmesi bilinçli bir karardı

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, Süriye hükümetinin ateşkesi kabul etmesini bilinçli bir karar olduğunu belirtti.

Salihi, Tahran’da temaslarda bulunan Suriye Petrol Bakanı Said Henidi ile yaptığı görüşmede, Suriye hükümetinin kurban bayramı münasebetiyle ateş kes teklifini kabul etmesini ülkesine huzurun geri dönmesi yönünde alınan bilinçli karar olarak nitelendirerek, silahlı grupların ateşkese bağlı kalmamasından dolayı üzüntüsünü dile getirip bu meseleyi Suriye hükümeti ve milletinin tutumlarında haklı olduklarının belirtisi olarak değerlendirdi.

Salihi, Suriye sorununda diplomatik çözümün dikkate alınmasının altını çizerek bu meselenin bölge ülkelerinin dikkatini çektiğini dile getirip Suriye’de her tür olumsuz gelişmenin bölge ve komşu ülkelerini etkileyeceğini belirtti.

Salihi, iki ülkenin ortak projelere ve ekonomi alanlarında işbirliği fırsatlarına sahip olduğunun altını çizerek İran’ın Suriye ile işbirliği düzeyini geliştirmeye hazır olduğunu bildirdi.

Suriye petrol bakanı ise İran hükümeti ve milleti, özellikle de İslam inkılabı rehberinin Suriye hükümeti ve milletine destek vermesini takdir ederek iki ülke işbirliğinin daha da gelişmesini ümit etti.

Henidi ayrıca Suriye hükümetinin ateşkesi kabul etmesini bu ülkede durumun düzelmesi için fırsat olarak değerlendirerek ateşkesin silahlı gruplarca ihlal edilmesinden dolayı üzüntüsünü dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı