GenelSuriye Dostları

Salihi’den Tahran’daki Suriye oturumuyla ilgili basın toplantısı

İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanı Ali Ekber Salihi, Tahran’da Suriye konulu düzenlenen danışma oturumundan sonra düzenlediği basın toplantısında toplantıyı başarılı olarak değerlendirdi.

Salihi, dün akşam toplantının sona ermesinden sonra düzenlediği basın toplantısında, toplantının Suriye’de şiddete son verilmesi ve diyalog yolunun bulunması hedefiyle düzenlendiğini belirterek, dünyanın değişik ülkelerinden temsilciler ve uluslar arası kuruluşlardan yetkililerin katıldığı toplantının güzel bir havada geçtiğini söyledi.

Salihi, İran’ın Suriye konusunda siyasetinin ta baştan sorunun diyalog yoluyla halledilmesinden yana olduğunu kaydederek, bunun dışındaki yolların ve özellikle dış güçlerin müdahalesinin son bulmaması durumunda Suriye sorununun daha da içinden çıkılmaz hal almasına neden olacağına inandığını söyledi.

Salihi ayrıca dış güçlerin müdahalesinin asıl hedefinin de Annan planını yenilgiye uğratmak olduğunu kaydetti.

İran dışişleri bakanı, Annan planına desteklerinin devam ettiğini belirterek, bu planın sürdürülmesinden yana olduğunu dile getirdi.

Suriye konusunun her geçen gün daha da karmaşık hal aldığını belirten İran dışişleri bakanı, sorunun askeri yöntemlerle çıkış yolunun olmayacağına vurgu yaptı.

Salihi ayrıca Suriye yönetimi ve muhalifleri arasında görüşmelerin gerçekleşmesi için ev sahipliği yapmaya da hazır olduklarını dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu