Genel

Şam Mimarlık Fakültesi şehitleri 1. yılında anıldı

Şam Üniversitesi dün, geçen yılın Mart ayında Mimar Mühendisliğini hedef alan havan toplu terör saldırısı sonucunda bazı öğrencilerin şehit düşmesinin üzerinden bir yıl geçmesi münasebetiyle Enstitü büyük amfisinde anma töreni düzenledi.

Şam Üniversitesi Rektörü Muhammed Amir Mardini, şehit öğrencilerin Üniversite tarihinde her zaman baki, şehit düşüşlerinin de erdemlerin erdemi olarak kalacağını Şam Üniversitesi ve sevgili Suriye’deki hayatın nabzını hiçbir şeyin durduramayacağını belirtti.

Öğrencilerin şehit düşüşlerinin Şam Üniversitesi açısından bir şok ve tarihin de bir ilk olduğunu belirten Mardini, dünyada modernleşme, özgürlük, demokrasi ve barışı iddia eden hiç kimsenin öğrenci evlatlarını kaybeden anne ve babaların acılı duygularını hissedemeyeceğine dikkat çekti.

Mardini, Şam Üniversitesinin her zaman Arap kimliğini ve yüce ilkeleri savunan üniversite olmaya devam edeceğini vurguladı.

Kendi yönünden Rektör yardımcısı Abir Berkavi, Üniversite ve öğrencilerinin çirkef terör tarafından hedef alınmasının Suriye’ye suikast girişiminden başka bir şey olmadığını açıklayarak şehit kanlarının hayat ve üretimini sürdürme yolunda gül ve yasemin çiçekleri, kardeşlik, sevgi ve barış verdiklerini ifade etti.

Şehit babası Ziyad el Hac ise şehit ahalileri adına yaptığı konuşmasında, direnişçi halkı ve ordusuyla Suriye’nin sömürgeci batı ve işbirlikçilerinin boğazında diken olarak kalacağını belirterek terör ve destekleyicilerine galip geleceğini vurguladı.

Anma töreni sonunda Enstitü öğrencilerinin sanatsal ve mimari 40 çalışmasını içeren bir serginin açılışına tanık oldu.

Anma törenine şehit yakınları, Sosyalist Arap el Baas Partisi Üniversite şube yönetim üyeleri, Üniversite’de öğretmenler sendikasının şube büro başkanı, Üniversite Rektör yardımcıları, bazı profesörler ve öğrenciler katıldı.

Hatırlanacağı üzere 28 Mart 2013 tarihinde Şam Mimarlık Fakültesi kantini hedef alan teröristlerin fırlattığı havan topunun düşmesi sonucunda 10 öğrenci şehit düşmüş 29 öğrenci de yaralanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı