Genel

Şam: Suriye halkının durumu ABD destekli terörizmin sonucudur

Suriye Dışişleri Bakanlığı, Suriye halkının sorunlarını ve sıkıntılarını ABD destekli terörizmin doğrudan sonucuna bağladı.

Suriye Dışişleri Bakanlığı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Suriyelilerin çektiği acılar ve sıkıntıların temelinde, ABD destekli terörizmi ve yaptırımlar bulunmaktadır” dedi.

Açıklamada, “ABD hükümeti, Suriye halkının istikrarına yönelik bir saldırının kaçınılmaz olarak başarısız olacağını, Suriye’nin geleceğinin Suriye halkının münhasır hakkı olduğunu ve ABD’nin veya başka herhangi bir şeyin rolünün olmayacağını bilmelidir.” denildi.

Suriye Dışişleri Bakanlığı, Şam’a yönelik yaptırımların sürdürülmesini, uluslararası hukuk ve savaş suçlarının açık bir ihlali olarak nitelendirdi ve Amerikalı yetkililerin bu tür insanlık dışı eylemler nedeniyle cezalandırılması çağrısında bulundu.

ABD’nin Suriye’deki hazır olarak bulunmayan büyükelçiliği Pazar günü, Şam’da hükümete yönelik sözde “Sezar” yaptırımlarının imzalanmasının yıldönümünde, yaptırımların Suriye hükümetinin, ABD’nin krizi çözme şartlarını kabul etmesine kadar devam edeceğini iddia etti.

ABD Kongresi’nin 2019’da aldığı karar olan Sezar Yasası, 1 Haziran 2020’de yürürlüğe girmişti. Yasaya göre ABD hükümeti, Suriyeli kurumlara ve bireylere ağır yaptırımlar uygulamayı ve onları zor durumda bırakmayı planlıyor.

ABD hükümeti de yasayı Suriye’nin yeniden inşa aşamasında Suriye’nin müttefiklerine darbe indirmek için kullanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu