Genel

Şam’da İhbariye televizyonu basın ekibinden 4 kişi teröristler tarafından kaçırıldı

İhbariye televizyonu dün, Şam kırsalındaki Tel Mennin bölgesinde basın ekibinin kaçırıldığını duyurarak gazetecilerin can güvenliğinden silahlı terör grupları ve onları destekleyen ülkeleri sorumlu tuttu.

Arap Enformasyon Bakanları, Gazeteci Birlikleri, uluslar arası ve sivil örgütlerine basın ekibinin can güvenliğinin korunarak serbest bırakılmaları için müdahalede bulunma çağrısı yaptı.

İhbariye Televizyonu Müdürü İmad Sara SANA’ya verdiği demeçte, silahlı bir terör grubunun Cuma akşamı kanalın 4 kişilik basın ekibini Tel bölgesinde gazetecilik görevlerini yerine getirdikleri sırada kaçırıldıklarını bildirerek kaçırılan ekibin serbest bırakılması için çalışmaların sürdürüldüğüne işaret etti.

Diğer yandan Gazeteciler Birliği Başkanı İlyas Murat, İhbariye televizyonu basın ekibinin silahlı bir terör grubu tarafından kaçırılmasının insanlık, toplum, özgürlük ve basının Suriye ve dünyada gerçekleştirmeye çalıştığı asil hedeflere saldırı niteliğinde olduğunu belirtti.

Suriye televizyonuna konuşan Murat, birliğin gazetecilerin serbest bırakılmaları amacıyla ilgili Arap örgüt ve sendikalar nezdinde elinden gelen çabayı harcayacağını söyledi.

Murat, Arap Gazeteciler Birliği Basın Özgürlükleri Komisyonu Başkanını aradığını, Uluslar arası Gazeteciler Birliğinde Yürütme Komisyonu üyesi Irak Gazeteciler Birliği Başkanının ise kendisini telefonla arayarak uluslar arası Gazeteciler Birliğinin bu tür eylemleri kınadığını bildirdiğine dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu