GenelSuriye Düşmanları

Şam’da ki saldırıda CIA ve MOSSAD parmağı var

Bu kez bomba Şam’ın göbeğinde patladı. Suriye Ulusal Güvenlik Merkezine yapılan saldırıda Suriye Güvenlik yapılanmasının köşe taşları hedef alındı.

Saldırıyı hem Özgür Suriye Ordusu hem de Liva El-İslam adlı örgütler üstlendi ancak; saldırının düzenlenme biçimi bambaşka bir noktayı işaret etti: CIA-MOSSAD’ın da aralarında bulunduğu yabancı istihbarat örgütleri.

Bunun en önemli kanıtıysa saldırıda kullanılan İED adı verilen patlayıcılar. Zira istihbarat uzmanları, bir terör saldırısında yabancı istihbarat örgütlerinin parmağının olup olmadığını bizzat bu patlayıcılardan anlıyor.

Bugüne kadar Suriye’de bu tür patlayıcılar çok ender kullanıldı. Ancak son dönemde işler değişti. Özellikle Suriye tanklarına karşı bu tür patlayıcıların kullanımı giderek arttı.

Suriye Yönetiminin kritik görevlilerine yönelik terör saldırısının ardından akıllara gelen soru, “bu işin arkasında yabancı istihbarat örgütlerinin olup olmadığı”. Saldırıda kullanılan patlayıcıların türü kullanılmasıysa doğrudan CIA, MOSSAD gibi istihbarat örgütlerini işaret ediyor. Zira bu tür bombaların üretilmesi Suriyeli silahlı grupların yeteneklerini çok aşıyor, uzman yardımı gerektiriyor.

Gölge CIA olarak bilinen STRATFOR’un istihbarat uzmanı ve aynı zamanda Amerikan Diplomatik Güvenlik Servisinin eski ajanı olan Scott Stewart, Suriye’de İED türü patlayıcıların kullanımını 21 Haziran tarihli yazısında masaya yatırmıştı. Stewart bu tür patlayıcıların kullanımının sön dönemde artış gösterdiğine dikkat çekmişti.

Stewart’a göre bu durum, yabancı örtülü operasyon ekiplerinin sürece dahil olduğunun en önemli göstergesi. Zira yerel silahlı grupların bu yeteneği kazanması ancak, patlayıcılar konusunda uzman istihbaratçıların bu grupları eğitmesiyle mümkün olabiliyor.

Bu tür örtülü operasyonlaraysa en çok CIA ve MOSSAD başvuruyor. Amerikan Özel Kuvvetleri özellikle Libya, Irak ve Afganistan’da yoğun örtülü operasyon faaliyeti yürütmüştü.

ulusal kanal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı