Cinayet ve KatliamlarGenel

Şam’ı hedef alan iki terör eylemine kınamalar yağıyor

Yerel, Arap ve uluslararası düzeylerde Şam’da meydana gelen, masum sivil vatandaşlar ve asayiş güçlerinden 27 kişinin şehit düşmesine 110 kişinin de yaralanmasına neden olan iki terör eylemine kınamalar yağıyor.

Halk Meclisi Terör Eylemlerini Kınadı

Halk Meclisi Şam’ı hedef alan terör saldırılarını şiddetle kınayarak bu saldırıların Arap ve yabancı ajandalar tarafından desteklenen silahlı terör gruplarının gerçek yüzünü yansıttığını dile getirdi.

Meclis yayınladığı beyanda; bu saldırıların halkın birliğini ve direnişini güçlendirmekten başka hiçbir etkisi olamayacağını aktararak Suriye halkının Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad yönetiminde uygulanan reformların yolunda yürümeye devam ettiğini kaydetti.

İnsan Hakları Şebekesi Terör Saldırılarını Kınadı

Suriye İnsan Hakları Derneği bu sabah şam’ı hedef alan iki terör saldırısını şiddetle kınayarak bu saldırıların dış ajanda ve komploları uygulamaya çalışan muhalefetin hezimetlerinden birini yansıttığını dile getirdi.

İnsan Hakları Şebekesi bugün yayınladığı beyanda; Silahlı terör gruplarını ve eylemlerini desteklemekten geri durmayan söz konusu muhalefetin insan hakları ve uluslararası kanunlar bir kenara insanlık ilkelerini de çiğnediğini belirtti.

Dezenformasyon medya araçlarının yayınladığı bütün subayların silahlı terör grupları tarafından ahlaksızca kaçırılmış olduklarını ve katletme tehdidiyle ordudan ayrıldıklarına ilişin açıklamalarda bulunduklarını beyan eden şebeke; bu tür vakaların birçoğunun isim ve tarih bilgileriyle birlikte belgelendiğini aktardı.

Nidalarını Uluslararası topluma ve Cenevre’deki insan hakları komisyonuna yönelten İnsan Hakları Şebekesi; Suriye’de yaşananların insan hakları, uluslar arası kanun ve insanlığın ayaklar altına alınmasından ibaret bir durum olduğuna işaret ederek 11 Eylül 2001 tarihinde yaşanan terör saldırısı ile bugün yaşanan terör saldırılarının aynı kaynaktan geldiğini belirtti.

Şiddet-Terör Kurbanları Gözlem Evi ve İnsan Hakları Araştırma-İstişare Merkezi Şam’ı vuran terör saldırılarını kınayarak bu saldırıların insan ilke ve ahlakına hiçbir şekilde sığmadığını dile getirdi.

Gazeteciler Birliği terörün çirkinliğini ve vahşetini bütün ayrıntılarıyla gözler önüne seren terör saldırılarını kınayarak bu saldırıların provokasyonun arttığı bir süreçte gerçekleştiğini ve terörün çirkin yüzünü bütün ayrıntılarıyla gözler önüne serdiğini aktardı.

Ulusal Enformasyon Komisyonu yürekleri sızlatan terör saldırılarını kınayarak terörün Arap ve yabancı medya araçlarının provokasyonuyla tırmandırıldığını bu provokasyonla dezenformasyon medya araçlarının kanlı katliamlara ortak olduğunu kaydetti.

Süveydalı vatan evlatları Şam’ı vuran terör saldırılarını kınayarak bu saldırıların Suriye halkını korkutamayacağını ve birlik beraberliğini bozamayacağını dile getirdiler.

Saldırıları korkak olarak niteleyen Süveydalılar; insanlık dışı bu eylemleri uygulayanlar ve arkasında duranların insanlıktan nasibini almamış taraflar olduğunu aktardılar.

Aşiret ve Kabilelerden Kınama

Irak ve Suriye’de Eşref el-Buselame kabilesi ve Gazze’de El-Hesna Aşireti, Suriye’de el-Fadıl ve el-Naim kabileleri Şam’ı hedef alan terör saldırılarını şiddetle kınadı.

Saldırıların Suriye halkının iradesi ve birliğini hedef aldığına dikkat çeken kabile ve aşiretler Suriye halkının vatanına ve birliğine kenetlenmede örnek bir halk olduğunu kaydettiler.

Hattit: Terör Halkın İradesini Kıramaz

Lübnanlı Strateji ve Politika Analisti Emin Hattit de bu sabah Şam’ı sarsan terör saldırılarını kınayarak bu saldırıların Suriye halkının direnişi ve iradesini kıramayacağını dile getirdi.

Suriye televizyonuna canlı telefon bağlantısıyla konuşan Hattit; silah ve patlayıcı ile kendilerini ifade edenlerin söyleyecek bir fikri ya da görüşü bulunmadığını belirterek bu eylemleri gerçekleştirenlerin dışarıdan kullanılan araçlardan ibaret olduklarını aktardı.

Nekkaş: Şam’ı Hedef Alan İki Terör Saldırısı Komplonun İflasını Yansıtıyor

Öte yandan Arap Düşünür Enis Nekkaş; bu sabah Şam’ı yasa boğan terör saldırılarının suriye’ye yönelik komplonun iflasını yansıttığını ifade etti.

Nekkaş; saldırıların silahlı terör gruplarının hakimiyeti altındaki bölgeleri kaybetmesi ve uluslararası alanda Suriye’ye karşı politikalarda geri adım atılmaya başlanması sonucu geldiğini ve silahlı terör gruplarının durumu tekrar kendi lehlerine çevirmeye çalıştıklarını aktardı.

Saldırılar Suriye’nin Bölgedeki Rolünü Hedef Alan Komploların Hezimeti Anlamına Geliyor

Lübnanlı siyasi şahsiyet ve partiler Şam’ı vuran terör saldırılarını kınayarak bu iki saldırının Suriye’nin bölgedeki merkezi ve direnişi kucaklayan rolünü bitirmeyi hedefleyen komplo ve projelerin hezimetinin bir yansıması olduğunu dile getirdiler.

Ayrıca terör saldırılarını kınayan Lübnanlı sivil komite ve dernekler de bu saldırıların silahlı terör gruplarının arkasında duranların acizliğini ve güçsüzlüğünü ortaya koyduğunu beyan ettiler.

Suriye’nin içişlerine yönelik bütün dış müdahale girişimlerini şiddetle reddeden Lübnanlı siyasi şahsiyet, partiler ve sivil dernekler yaşanan krizin tek çıkış yolunun kapsamlı siyasi diyalog olduğunu vurguladılar.

Lübnan’da Dayanışma Buluşması Başkanı Şeyh Mustafa Malas; Şam’ı hedef alan katletme ve terör faaliyetlerinin hiçbir görüş ve inanca sığamayacağını belirterek batılı komplocu güçlerin ve kimi Arap devletlerin Suriye’deki parçalama planlarının başarısız olmasından sonra Suriye’yi kaosa sürüklemeye çalıştıklarına işaret ettiğini kaydetti.

Lübnanlı ulemalar ve din adamları da terör saldırılarını düzenleyen ve destekleyenlerin kesinlikle bütün insanlığın düşmanları olduklarına işaret ederek bu saldırıları düzenleyen katillerin ABD ve İsrail tarafından desteklendiğin ve memnuniyetle karşılandıklarını aktardılar.

Suriyeli el-Cabbur kabilelerinden birinin reisi Abdülaziz Musallat el-Barek; bu sabah Şam’da masum insanları hedef alan terör saldırılarını şiddetle kınayarak hiçbir terör saldırısının Suriye halkını reform ve gelişim yolunda yürümekten alıkoyamayacağını dile getirdiler.

Irak’ta Şeyh Muhammed el-Saadi Şam’da düşen terör saldırılarını kınayarak bu saldırıları düzenleyenlerin el-Kaide örgütü zümreleri, Siyonist ve ABD destekli teröristler olduğunu beyan etti.

Suriye Komünist Birlik Partisi Şam’ı kana bulayan terör saldırılarını şiddetle kınayarak bu saldırıların halkın iradesini kırmayı hedeflediğini belirtti.

Arap Sosyalist Hareket Birliği kanlı terör saldırılarını kınayarak bu saldırıların tarihin kara sayfalarında terörün hanesine eklendiğini belirterek bu saldırıların komplo uygulamalarının bir uzantısı olarak geldiğini dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı