Genel

Şam’ın üç bölgesi ulusal uzlaşmanın eşiğinde

Şam’ın üç bölgesinde silahlı gruplar ile Suriye yönetimi arasında ulusal uzlaşmaya varılmak üzere olduğu bildirildi.

Fars haber ajansının haberine göre Şam’ın Yermuk, Tadamun ve Haceru’l Esved bölgelerinde geniş çaplı bir ulusal diyalog görüşmeleri yapılıyor.

Yerel kaynaklara dayandırılan haberde, daha önce yapılan üç anlaşmanın başarısız olduğu Yermuk Filistin mülteci kampında anlaşmaya yakın olunduğu öne sürüldü.

Yermuk’te anlaşmanın sağlanması durumunda Nusra, Eknaf-ı Beytu’l Mukaddes ve el-Ahdetu’l Ömeriye adlı silahlı grupların, Filistinlilerin oluşturduğu ortak gücün nezaretinde kampı terk edeceği açıklandı.

Yerel kaynaklar, Yermuk kampındaki üç silahlı grubun diyalog görüşmelerinin yeniden başlamasıyla kamp güvenliğini öngören siyasi planın uygulanması için tüm silahlı unsurların kampı terk etmesini kabul ettiklerini söyledi.

Kamp güvenliğinin tıpkı Berze bölgesinde olduğu gibi Suriye polisi tarafından sağlanması konusunda anlaşmaya varıldığı belirtilirken Yermuk Kampına 500 gıda yardımı kolisinin gönderildiği ve durumu ağır olan 55 hastanın kamptan tahliye edildiği bildirildi.

Haberde tıpkı Yermuk kampında olduğu gibi yine Filistinli grupların nezaretinde kampla bağlantılı olan Tadamun bölgesinde de anlaşmaya yakın olunduğu bildirildi.

Yermuk’un güneyindeki Haceru’l Esved bölgesinde de görüşmelerin sürdüğü belirtilirken barışın hızlandırılması için dün yerel şahsiyetlerden ve yetkililerden oluşan bir heyetin Suriye ordusunun üst düzey yetkilileri ve ulusal uzlaşmadan sorumlu görevliler ile görüşmek için Şam’a gittikleri açıklandı.

Yerel kaynaklar, Yermuk’teki ulusal uzlaşma ve ateşkes şartlarını hazırlayan Filistinli grupların Haceru’l Esved’deki yerel şahsiyetlerle de irtibatı sağladıklarını ve yarın da Suriye yönetiminin ulusal uzlaşmadan sorumlu yetkilileriyle görüşmelerde bulunacaklarını söyledi.

Önümüzdeki günlerde Şam’ın üç bölgesindeki ulusal uzlaşmanın eş zamanlı olarak ilan edilebileceğini belirten Suriyeli resmi yetkililer, varılacak anlaşmayla ulusal uzlaşmayı reddeden silahlı grupların bu bölgelerden ayrılarak ülkenin güneyindeki Dera’ya gitmelerine izin verileceğini, bu üç bölgenin güvenliğinin ise Suriye polisi tarafından sağlanacağını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı