Genel

SDG, Suriye ordusuna katılmayı değerlendirmeye hazır

Suriye Demokratik Güçleri’nin bir temsilcisi, Rus devlet ajansı Sputnik’e açıklamasında, ‘siyasi çözüm bulunması halinde Suriye ordusuna katılmayı değerlendirmeye hazır olduklarını’ söyledi.

Türkiye’nin Suriye’deki harekatı sonrasında varılan Soçi Mutabakatı sonrası gözler bu kez Rusya’ya çevrilmişken, Suriye Demokratik Güçleri’nden bir yetkili Rus ajansı Sputnik’e çarpıcı bir açıklama yaptı.

Sputnik’in İngilizce sitesinin son dakika haberi olarak verdiği açıklamaya göre, bir SDG temsilcisi ‘Suriye’deki krize siyasi çözüm bulunmasının ardından Suriyeli Kürtlerin Suriye ordusuna katılmayı değerlendirmeye hazır olduğunu’ söyledi. SDG temsilcisi, Rusya’ya siyasi çözüme destek olma çağrısında bulundu.

İsmi açıklanmayan yetkili, SDG’nin sınırın 32 kilometre güneyine çekildiğini de söyledi.

Bu arada SDG’nin Ortak Şura başkanı Riyaz Derar da benzeri bir açıklamayı Lübnan basınından el’Ahbar’a yaptı. Derar, Suriye Demokratik Güçlerin sonuçta Suriye ordusuna katılacağını söyledi.

SDG’nin basın işleri başkanı Mustafa Bali de, dün gece yaptığı açıklamada, Suriye’de milli bir uzlaşı halinde, bütün kararları uygulamaya hazır olduklarını söyledi.

Bilindiği gibi Türkiye ordusunun harekatından sonra SDG Türkiye sınırlarında kontrolünde tuttuğu bütün bölgeleri Suriye ordusuna devretmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı